Ortadoğu

IŞİD, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt işçileri tehdit ediyor

IŞİD, Deyrizor kırsalında Kürt liderliğindeki Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ndeki çalışanları, işlerine dönmeye devam etmeleri halinde öldürmekle tehdit ediyor.

Suriye’nin doğusundaki Deyrizor kırsalındaki İslam Devleti (İD) hücreleri, Kürt liderliğindeki Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’ne bağlı kurumların çalışanlarını ve çalışanlarını tehdit etti ve onları yönetim adına çalışma yapmamaları konusunda uyardı. .

“9 Ağustos sabahı, Deyrizor’un kuzeydoğu kırsalındaki el-Hariji kasabasındaki yerel meclis ve belediye çalışanları, işyerlerine vardıklarında IŞİD logosu ve Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Al-Monitor’un haberine göre isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili şu açıklamaları yaptı:

“Notlarda 18 çalışanın isimleri yer aldı . Özerk Yönetim için çalışmaya devam ederlerse ölümle tehdit edildiler. Ölüm tehditleri alan çalışanlar ağırlıklı olarak kamu görevlileri, yerel meclisteki korumalar ve eğitimcilerdir. IŞİD hücreleri son zamanlarda özellikle aktif olduğu ve tehditleri gerçekleştirebileceği için çoğu yaşam korkusuyla istifa etti ” dedi.

Deyrizor’un doğu kırsalında son zamanlarda Kürt güçlerini, Özerk Yönetim çalışanlarını, aşiret mensuplarını  ve sivilleri  hedef alan suikastlarda bir artış görüldü.

Kürt güçlerinin Suriye’nin kuzeydoğusunda grubun kalıntılarına karşı uluslararası destekle yürüttüğü askeri operasyonlara rağmen, İD hücreleri aktif durumda ve bölgedeki siviller ile Kürt güçleri ve Özerk Yönetim ve bağlı kurumlarında çalışan çalışanlar için tehlike oluşturuyor.

Kürt güçlerinin elindeki Deyrizor kırsalında yaşayan gazeteci Nour Bakari Al-Monitor’a şöyle konuştu: kuzeydoğu Suriye’de, özellikle Deir ez-Zor ilinde. IŞİD, SDG ve Özerk Yönetim personelini yıldırmak için tehdit politikası izliyor.”

Bazı durumlarda, Özerk Yönetim personeli ve eski Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyeleri, IŞİD savaşçılarına ait WhatsApp hesapları üzerinden tehditler aldı. Mesajlar IŞİD adınaydı. Ölümden kaçmanın tek yolu olarak ölüm tehditleri, tövbe çağrıları ve QSD saflarından istifa çağrıları içeriyordu.”

Bakari, “Deyr ez-Zor kırsalındaki el-Şeel, el-Tayyanah, Jadeed Bakkarah, Jadeed Ekedat, el-Sour ve el-Hariji kasabalarından çok sayıda SDG üyesi WhatsApp üzerinden IŞİD’den ölüm tehditleri aldı. Amaç, onları SDG’den ayrılmaya zorlamak.”

“İD’in faaliyetleri, grup üyeleri bölgedeki insanlardan ve çeşitli ticari sektörlerden zorla para toplarken , İD finansal kaynak getirmeye çalıştığı için tehditlerle sınırlı değil . IŞİD üyeleri ayrıca Deyrizor vilayetindeki insanlara kraliyet harcı ödemelerini isteyen mühürlü mektuplar gönderiyor.”

“  Kraliyet ücretleri , Zekat kavramına veya bazı tüccarlara ve genel olarak zenginlere uygulanan ve IŞİD’in [bölgenin kontrolündeyken] topladığı ücretlere benzer. IŞİD’in bölge üzerindeki kontrolünü ve etkisini kaybetmesi ve gizli hücrelere güvenmeye başlamasının ardından grup, 2020 yılının ortalarında ‘Zekat’ olan adını ‘kraliyet ücretleri’ olarak değiştirdi. Kraliyet ücretlerini ödemeyenler idam edilecek” dedi.

Mart 2019’da Suriye’deki son topraklarını kaybetmesine rağmen IŞİD, Badia bölgesindeki (Suriye çölü) Suriye hükümet güçlerine ve kuzeydoğu Suriye’deki  Kürt güçlerine yönelik  saldırılar düzenlemeye devam ediyor.

IŞİD’in resmi al-Naba gazetesine göre, IŞİD hücreleri 5 Ağustos ile 12 Ağustos arasında altı operasyon düzenleyerek 14 kişiyi öldürdü. Operasyonlar Rakka, Deyrizor ve Deraa (Suriye’nin güneyinde) illerinde gerçekleştirildi.

Sadece iki gün içinde, SDG ve Suriye hükümet güçlerini hedef alan dört saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlendi.

9 Ağustos’ta IŞİD’in el-Busayra kasabasının (Deyr ez-Zor vilayetine bağlı) Ezir bölgesinde SDG askeri aracına makineli tüfek ve patlayıcılarla saldırması sonucu can kaybı , yaralanma ve maddi hasar meydana geldi.

Birkaç saat sonra IŞİD silahlı güçleri Deyrizor’un doğusundaki El Vahid kasabasında bir SDG kontrol noktasını hedef  aldı ve kontrol noktasında askerleri yaraladı. Çatışmanın ardından bölgeye gelen kurtarma ekiplerinin patlaması sonucu patlama meydana geldi. Bir araç hasar gördü, bir kişi öldü, diğerleri yaralandı.

8 Ağustos’ta  IŞİD, Deyrizor kırsalındaki el-Busayra bölgesindeki el-Attal kavşağı yakınında bir SDG üyesini makineli tüfeklerle öldürdü.

IŞİD’in üstlendiği dördüncü saldırı , 9 Ağustos’ta Rakka ilindeki El Tabka askeri hava üssü yakınlarında Suriye hükümet güçlerine ait bir askeri aracı hedef aldı. IŞİD’e göre dört asker şehit oldu.

Ne SDG ne de Suriye hükümeti, ölüm sayısı yüksek olmadığı sürece, neredeyse her gün gerçekleşmesine rağmen, kendi güçlerine yönelik bu tür saldırıları genellikle bildirmiyor. 6 Mart’ta bir Suriye askeri kaynağı , Palmira çölünde bir hükümet askeri aracının çeşitli silah türlerini kullanan silahlı kişilerle “terörist saldırıya” maruz kaldığını söyledi. Kaynak, saldırının memurlar da dahil olmak üzere 13 kişinin öldüğünü ve 18 kişinin de yaralandığını söyledi. 9 Ağustos’ta BM Güvenlik Konseyi’nde konuşan Birleşmiş Milletler Terörle Mücadele Dairesi Genel Sekreter Yardımcısı Vladimir Voronkov, IŞİD’in bölgesel yenilgisine ve liderliğinin uğradığı kayıplara rağmen uluslararası barış ve güvenliği tehdit etmeye devam ettiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu