Ortadoğu

İranlı Kürt futbolcu ‘rejim aleyhinde propaganda yapmak’ suçlamasıyla tutuklandı

İran’da Futbol Birinci Lig ekiplerinden Huzistan Fulad takımının oyuncusu Vurya Gafuri, ‘İran Milli Futbol Takımı’na hakaret ve rejim aleyhinde propaganda yapmak’ suçlarından tutuklandı.

İran’da Huzistan Fulad takımının oyuncusu Vurya Gafuri’nin, “İran Ulusal Futbol Takımı’na hakaret ve rejim aleyhinde propaganda yapmak” suçlarından tutuklandığı açıklandı.

AA’nın haberine göre, Vurya Gafuri, Mahsa Jîna Amini’nin gözaltına alındıktan sonra öldürülmesi nedeniyle güvenlik güçlerinin müdahalelerini ve ülke yönetiminin tutumunu eleştiriyordu.

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda mücadele eden İran Milli Takımı’nın kadrosuna alınmayan 35 yaşındaki futbolcunun tutuklanmasıyla ilgili Dünya Kupası maçlarında protesto düzenleyen İran milli takımındaki diğer futbolcular için de gözdağı olabileceği yorumları yapıldı.

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyelerince gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Kurumu (IHR), 22 Kasım’da yayımladığı raporda, Amini’nin ölümü sonrasında başlayan sokak gösterilerinde emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu 416 protestocunun öldüğünü aktarmıştı.

İranlı yetkililer ise bu kişilerin güvenlik güçlerince değil, “provokatörler” tarafından öldürüldüğünü ve “gösterilerle ilgisi olmayan olaylar sonucu hayatını kaybedenlerin de uluslararası medyada gösterilerde ölmüş gibi yansıtıldığını” ifade ediyor.

İran medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında yaklaşık 60 güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu