Connect with us

Ortadoğu

İran’dan Kürdistan Bölgesi’ne yeni tehdit

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Kürdistan Bölgesi’ndeki Rojhılatlı partilerin varlığını kabul etmeyeceklerini belirterek, hükümetin ya Rojhılat partilerini “silahsızlandırması” ya da “sınırdan çıkarması” aksi halde operasyonların genişleyerek devam edeceği tehdidinde bulundu.

Bakıri “İran’ın sınır ötesinde bomba yapımında bulunan 3 bin silahlı gücün varlığını kabul etmemiz mümkün değil. Bu güçlere karşı operasyonlarımız sürecek. Daha büyük operasyonlar yapılacak” ifadelerini kullandı.

Kürdistan Bölgesi hükümetini bu konuda uyardıklarını dile getiren İran genelkurmay Başkanı “Bölge yönetimine (Kürdistan) iki yol olduğunu söyledik. Ya onları silahsızlandırarak sivil bir güç haline getirin ya da Kürdistan Bölgesi topraklarından çıkarın” şeklinde konuştu.

Öte yandan İran devlet ajansı IRNA’ya göre İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Araci arasında gerçekleşen görüşmede Kürdistan Bölgesi’ndeki Rojhılatlı partilerin varlığının ele alındığı belirtildi.

Habere göre İran Dışişleri Bakanı, Kürdistan Bölgesi’ndeki Rojhılatlı partilerin “İran’ın güvenliğini tehdit eden faaliyetlerini” kabul etmeyeceklerini söyledi.

Buna karşın Irak Ulusal Güvenlik Danışmanının İranlı yetkiliye “Irak Merkezi Hükümeti ve Kürdistan Bölgesi İran’ın güvenliğini tehdit ve tehlikeye atan her türlü girişime karşı olduğunu” taahhüt ettiği bildirildi.

İran Devrim Muhafızları 28 Eylül’de İran Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-İ), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Rojhılat Emekçiler Partisi’ne(Zahmetkêşan) ait yerleri ve Rojhılatlı sivillerin kaldığı kampları drone ve füzelerle bombalamıştı. Saldırılarda aralarında kadınların da olduğu 17 kişi yaşamını yitirmiş 50 kişi de yaralanmıştı.

İran hükümeti, Rojhılat partilerini 16 Eylül’de İran güvenlik güçlerinin gözaltına aldıktan sonra hayatını kaybeden Jina Emini’nin ölümünden sonra Rojhılat’ta başlayan ve İran geneline yayılan gösterileri organize etmekle suçluyor.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı, 28 Eylül’deki saldırıda Erbil’e yönelen İran’a ait bir insansız hava aracının düşürüldüğünü açıklamıştı.

Bu gelişmenin ardından İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, ABD’nin Kürdistan bölgesindeki üsleri ile ilgili ayrıntılı bilgilere sahip olduklarını iddia ederek kendilerine yönelik bir girişim halinde bu üslere saldırı düzenleyebilecekleri tehdidinde bulunmuştu.(Rudaw)

Devamı…