Connect with us

Ortadoğu

İran rejimi geri adım attı: Zorunlu başörtüsüne yasal düzenleme geliyor

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, zorunlu başörtüsü uygulamasına ilişkin çalışma yapıldığını ve yakın bir zamanda sonucun açıklanacağını söyledi.

İran’da zorunlu başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve komaya girerek yaşamını yitiren Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan protestolar sürerken İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, zorunlu başörtüsü uygulamasına ilişkin çalışma yapıldığını ve yakın bir zamanda sonucun açıklanacağını söyledi.

“Çalışmalar 15 gün içerisinde sonuçlanacaktır”

İran resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, Muntazeri, Amini’nin hayatını kaybetmesi sonrası başlayan protestoları devam ederken, ülkede başörtüsü konusunda çalışma başlattıkları açıkladı.

Muntazeri, başörtüsü konusunda yasal düzenlemeye ilişkin “Anayasaya bağlı kalarak karar alacağız. Çalışmalar 15 gün içerisinde sonuçlanacaktır” ifadelerini kullandı.

Mahsa Amini’nin gözaltına alınmasına neden olunan “ahlak polisliği” hakkında yorumda bulunan Muntazeri, uygulamayı “sosyal güvenlik polisliği” şeklinde adlandırarak, “Yargı olarak sosyal güvenlik polisliğini sonlandırmak gibi bir niyetimiz yok.

Elbette yaşanan son olaylardan sonra güvenlik ve kültür merkezlerimiz soruna daha makul çözüm yolları arıyorlar” ifadelerini kullandı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir