Connect with us

Ortadoğu

İran, Kürdistan Bölgesi’ni doğrudan işgal etmekle tehdit etti!

İran ve Rojhılat’ta protestolar devam ederken, Devrim Muhafızları Ordusu (Pasdaran), Kürdistan Bölgesi’ni işgal etmekle tehdit etti.

İslam Devrim Muhafızları Ordusu, isim vermeden “bazı komşular” diye adlandırdığı Kürdistan Bölgesi’ne “silahlı muhalefet gruplarını temizlemediği taktirde” doğrudan müdahale etme tehdidinde bulundu.

Devrim Muhafızları Ordusu resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İran İslam Cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin zırhlı ve özel kuvvetler birimleri, bazı komşuların sınır hatlarında bulunan münafık ve ayrılıkçı teröristleri sınır dışı edip bölgeyi bu şeytanlardan sonsuza kadar uzaklaştıramaması durumunda doğrudan müdahale etmeye hazırdır.”

Söz konusu tehdit, İran ve Rojhılat’ta (Doğu Kürdistan) üçüncü haftasında giren gösterilerin ve şiddet olaylarının tırmandığı bir zamanda geliyor.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü’nün bildirdiğine göre, bugün Sine (Senendec) kentinde güvenlik güçleri gösteriler sırasında bir araca ateş açarak bir sürücüyü öldürdü. Sine’de gösterilerde bir kişinin daha öldürüldüğü öğrenildi.

Devrim Muhafızları ve milis kanadı Besic, protesto hareketini şiddetle bastırmakla ilgilenirken İran yönetimi, Kürt partileri gösterileri kışkırtmakla suçluyor.

Öte yandan İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bagheri, polisi ve güvenlik güçlerine “komplo” ve “büyük bir ayaklanma” olarak nitelendirdiği protestoları bastırdıkları için övgüde bulundu.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir