Connect with us

Ortadoğu

İran Devrim Muhafızları, IKBY’de Kürt partileri hedef aldı

Devrim Muhafızları, Kürt partileri Amini’nin ölümünün ardından düzenlenen protestolarda ‘kaos ve kargaşayı körüklemek’ ile suçladı. Saldırıların, IKBY’ye ‘yanıt’ niteliğinde olduğu belirtildi.

Duvar’ın Rudaw’dan aktardığına göre; İran Devrim Muhafızları Ordusu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) yönelik hava saldırısı başlatıldığını duyurdu. Devrim Muhafızları’nın Telegram kanalından yapılan açıklamada, Kürdistan Özgür Yaşam Partisi’ne (PJAK) ait üslerin hedef alındığı belirtildi. Kürt partilerin Erbil’in Koye ilçesi ile Süleymaniye’nin Qaladize ilçesindeki üs ve karargahlarının vurulduğunu aktardı.

Yarı resmi Mehr haber ajansı, İran Kürdistan Demokrat Partisi (HDK-İ) ile Komala’ya yönelik bir saldırı düzenlendiğini de açıkladı. Devrim Muhafızları’na bağlı Fars Haber Ajansı ise saldırıların, İran’da Mahsa (Jîna) Amini’nin ahlak polisi tarafından katledilmesinin ardından başlayan protestolara destek veren IKBY’ye ‘yanıt’ niteliğinde olduğunu belirtti. Haberde, “Saldırılar, ayrılıkçıların İran’da devam eden huzursuzluğa verdiği desteğe yanıt olarak düzenlendi” ifadeleri kullanıldı. Devrim Muhafızları, Kürt partileri Amini’nin ölümünün ardından düzenlenen protestolarda ‘kaos ve kargaşayı körüklemek’ ile suçladı.

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) lideri Hüseyin Yezdanpena, “Şehit ve yaralılarımız var” dedi. Koye Şehit Dr. Halid Hastanesi Müdürü Dr. Kawa Sabır ise, şu ana kadar 15 yaralının hastaneye ulaştırıldığını, bombardımanda 2 kişinin de hayatını kaybettiğini söyledi. 

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir