Ortadoğu

Irak’ta Şii lider:’Parlamento siyasallaşmış yargıyı denetlemeli’

Irak’ta, Şii Sadr Harekeri lideri Mukteda es-Sadr, Irak Parlamentosu’na yönelik mesajında, “siyasallaşmış yargının müdahalelerine izin verilmemesini” istedi.

Irak’ta Şii Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Twitter hesabından yaptığı açıklamada,Parlamento’ndan isteklerini dört başlık altında sıraladı.

Parlamentonun görevinin sadece hükumet kurmak ve üç başkanlığı (başbakanlık, parlamento başkanlığı ve cumhurbaşkanını) belirlemek olmadığını vurgulayan Sadr, denetleme ve yasama görevine de sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Sadr parlamentodan taleplerini şöyle sıraladı:  

Birincisi: Reformların hayata geçirilmesi, etnisitesi, dini yapısı, vazifesi ayırt edilmeksizin geçmiş dönemde yolsuzluk yapanlar hakkında soruşturmaların başlatılması için parlamentonun rolü aktifleştirilmeli. 

İkincisi: Halka faydalı olan hizmet projeleri yeniden aktifleştirilmeli, durdurulan projeler imkanlar dahilinde tamamlanmalı. Belli bir zaman çizelgesi dahilinde çalışılmalı, bu konuda duyarsız yaklaşan şirketlere soruşturma açılmalı.

Üçüncüsü: Yeni, reformcu ve çoğulcu hükumetin kurulması için acele edilmeli.

Dördüncüsü: Parlamentonun gözlemci rolünün aktifleştirilmesi, hizbi ve siyasallaştırılmış yargı müdahaleleri kesin bir şekilde önlenmeli.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu