Politika

BAE ziyaretini tamamlayan Erdoğan’dan ilk açıklama

BAE’deki ziyaretin bugün tamamlandığını duyuran AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BAE’de yapılan görüşmelere ilişkin açıklama yaptı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitter hesabından Birleşik Arap Emirlikleri’ne yaptığı ziyareti değerlendirdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan “Kardeş Birleşik Arap Emirlikleri’ne gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizi hamdolsun, bugün başarıyla tamamladık” diye yazdı.

”Yaptığımız görüşmelerde ilişkilerin geliştirilmesi ve yatırımların arttırılması konusunda güçlü bir müşterek irade ortaya koyduk, toplamda 13 anlaşmaya imza attık” ifadelerini kullanan Erdoğan, ”İmzaladığımız anlaşmaların ahdî zeminimizi daha da güçlendireceğine inanıyoruz.
 
Birleşik Arap Emirlikleri’nin güvenlik ve istikrarına destek veriyoruz. Körfez Bölgesi’nin güvenliğini kendi güvenliğimizden ayrı görmüyoruz. İş birliğimizde son dönemde sağlanan ivmeyi muhafaza etmek ve ileriye taşımak konusundaki iradenin karşılıklı olmasından ayrıca memnuniyet duyuyoruz.

Ortak çıkarlarımız ve bölgemizin istikbali için bu gayreti, karşılıklı saygı ve güven temelinde sürdürmekte kararlıyız” sözlerini de açıklamasına ekledi. 

Ne olmuştu?

İktidarın 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sorumlu tuttuğu Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye’nin yaşadığı döviz krizi sonrası yeniden temas kurulması tepki çekmiş, söz konusu temas ‘para isteme’ olarak değerlendirilmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu