Ortadoğu

Irak, Zaho saldırısı sonrası Türkiye’yi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne şikayet etme kararı aldı

Irak, Zaho’da 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası Türkiye’yi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne şikayet edeceğini duyurdu.

Bağdat yönetimi ayrıca, “Ankara’dan resmi bir özür sunmasını ve askeri güçlerini Irak topraklarından çekmesini” istedi. 

Irak Başbakanı Mustafa El Kazımi’nin başkanlığında yapılan Ulusal Güvenlik Bakanlar Konseyi toplantısında “Duhok Valiliği’nde bir turizm beldesindeki saldırının Türkiye tarafından gerçekleştirildiği”;  olayda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtildi. 

Toplantıda, Irak Dışişleri Bakanlığına “Irak’ın egemenliğine yönelik sürekli Türk saldırılarına ilişkin bir dosya hazırlaması ve bu konuda BM Güvenlik Konseyi’ne acil bir şikayet sunması talimatı” verildi. 

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı’ndan Türk büyükelçisini çağırması ve kararları iletmesi istendi.

Toplantıda Ankara’daki Irak Maslahatgüzarı’nın istişare amacıyla geri çağrılması ve Türkiye’ye yeni bir büyükelçi atanması prosedürlerinin askıya alınması kararlaştırıldı. 

AFP

“Türk bayrağı yakıldı”

Irak, 9 kişinin öldüğü ve en az 30 kişinin de yaralandığı saldırı nedeniyle ülke genelinde bir günlük yas ilan etti. 

AFP, tabutları Bağdat’a taşımak için Erbil havaalanına bir askeri uçak gönderildiğini bildirdi. 

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin de uçakta olduğu belirtildi. 

Bağdat’taki Türk Büyükelçiliği önünde toplanan protestocular saldırıyı kınadı. Türk büyükelçisinin sınır dışı edilmesini isteyen göstericiler Türk bayrağı yaktı. 

Türkiye’nin Irak Büyükelçisi Ali Rıza Güney, Twitter hesabından,”Terör örgütü PKK tarafından şehit olan Iraklı kardeşlerimize başsağlığı diliyoruz.” paylaşımı yaptı.(Euronews)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu