Ortadoğu

Irak Meclis Başkanı bir kez daha Muhammed Halbusi oldu

Irak’ta Muhammed Halbusi yeniden Meclis Başkanı seçildi.

Irak resmi haber ajansı INA’nın haberine göre, yeni meclisin ilk oturumunda yapılan oylamada Muhammed Halbusi 200 oy alarak yeniden Meclis Başkanı olurken, tek rakibi olan meclisin en yaşlı üyesi Mahmud Meşhedani ise 14 oy aldı.

Temsilciler Meclisi’ne başkan seçme süreci, rakip siyasi blokların her birinin parlamento çoğunluğuna sahip olduklarını iddia etmesiyle daha önce kesintiye uğradı.

Milletvekilleri arasındaki tartışma ve yüksek sesle bağırışlardan sonra, parlamentonun geçici başkanı Meşhedani oturumu ertelemeye karar verdi.

Meclisin en yaşlı üyesi olan Meşhedani’nin (73 yaşında) aniden rahatsızlanması meseleyi daha da karmaşık hale getirdi ve hastaneye kaldırıldı.

Meclis Medya Ofisi, Meşhedani’nin tansiyonunun kontrol edildiğini bildirerek, durumu hakkında ek bilgi vermedi.

Meclisin 30 gün içinde yeni cumhurbaşkanını seçmesi bekleniyor.

Ne olmuştu?

Irak’ta Arap Sünniler, Meclis Başkanlığı için eski Meclis Başkanı Muhammed Halbusi ismi üzerinde dün uzlaşıya varmışlardı.

Bağdat’ta seçimi kazanan Sünni siyasetçiler dün bir araya gelmiş,toplantı sonrası açıklama yapan Azim Koalisyonu lideri Hamis Hançer, yeni Meclis Başkanlığı için tek adaylarının Takaddum Partisi lideri Halbusi olduğunu açıklamıştı.

Hançer ise Meclisteki Sünni koalisyonunun liderliğini üstlenmişti.

Irak’ta 10 Ekim seçimleri sonrası yeni Meclisin işleyişi şöyle:Oturumdan önce seçimi kazanan vekiller yemin edecek ardından Meclis Başkanı ve 2 yardımcısının seçimine geçilecek.

Meclis Başkanı Arap Sünni, yardımcılarından birisi Arap Şii diğeri ise Kürtlerden seçilecek.

Meclis Başkanlığı seçimi sonrası mecliste Kürtlerin üzerinde uzlaşacağı Cumhurbaşkanı adayı oylamaya sunulacak.

Yeni Cumhurbaşkanı da Şiilerin belirleyeceği Başbakan adayına hükümeti kurma görevi verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu