Ortadoğu

Irak Kürdistan Bölgesel Başkanı Neçirvan Barzani, Almanya Savunma Bakanı Lambrecht ile görüştü

Kürdistan Bölgesel Başkanı Neçirvan Barzani, resmi temaslarda bulunmak üzere Erbil’e gelen Almanya Savunma Bakanı Lambrecht ile görüştü.

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, çeşitli temaslarda bulunmak üzere beraberindeki heyetle bugün başkent Erbil’e geldi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı Neçirvan Barzani, Bakan Lambrecht ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Almanya’nın Irak ve Kürdistan Bölgesi ile ilişkilileri ve karşılıklı işbirliği konularının yanı sıra, terörle mücadele, IŞİD tehdidi, Alman askeri kuvvetlerin Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki görevleri ile bölgedeki durum masaya yatırıldı.  

Yeni görevinden ötürü Bakan Lambrecht’i tebrik eden Barzani, ziyaretin Irak’ın içinde bulunduğu hassas süreçte gerçekleşmesini önemli olarak nitelendirdi.

Terörle mücadelede Irak ve Küridstan Bölgesi’ne desteğinden ötürü Alman hükumetine teşekkürlerini ileten Barzani, IŞİD tehdidinin sona ermediğine, terörün bitilmesi için sadece askeri değil, siyasi adımların da gerektiğine dikkat çekti.

Başkan Neçirvan Barzani, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne siyasi, askeri ve insani yardımların yanı sıra, özellikle de savaş kurbanlarına, Ezidi ve Hristiyanlara yaptığı yardımlardan ötürü de Almanya halkına, hükumet ve parlamentosuna ayrıca teşekkür etti.

Ülkesinin Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne desteğini yineleyen Alman Bakan da, iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceğinden ümitli olduğunu dile getirdi.

Bakan Lambrecht, IŞİD’in yenilgiye uğratılmasında Peşmergenin aldığı rolden ve ödediği bedellerden övgü ile söz etti.  

Kürdistan Bölgesi’ndeki göçmen ve mültecilerin durumu, Suriye’de IŞİD faaliyetleri, Rojava’nın Hol Kampı’ndaki durum da görüşmede ele alınan diğer konular oldu.

İkinci yurt dışı gezisi

Bir ay önce görevine başlayan Sosyal Demokratlar üyesi Christine Lambrecht, ayrıca Almanya’nın Erbil Başkonsolosluğu’nu da ziyaret edecek.

Öte yandan Christine Lambrecht’in Kürdistan Bölgesi’ne ziyareti, bakanın yurtdışına yaptığı ikinci ziyaret niteliğinde.

Gündem Peşmerge Bakanlığı reformları ve Almanya’nın yardımları

Rûdaw bültenine katılan Peşmerge Bakanlığı Danışmanı General Hejar İsmail, Barzani- Lambrecht görüşmesinde Alman askerlerinin Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki görev süresinin uzatılması, Peşmerge Bakanlığı bünyesindeki reform çalışmaları, IŞİD’e karşı mücadelede Almanya’nın Peşmerge ve Kürdistan Bölgesi güvenlik güçlerine yardımlarının ele alınacağını söyledi.

Almanya, 2014’ten bu yana IŞİD’e karşı mücadelede kilit rol oynarken Peşmerge güçlerine yardımda bulunuyor.

Ayrıca Kürdistan Bölgesi’nde Almanya’nın askeri danışmanları da Peşmerge güçlerine danışmanlık yapıyor.

Askeri eğitim çerçevesinde 9 Mart 2021’de de Almanya Savunma Bakanlığı ile Peşmerge Bakanlığı arasında bir dizi anlaşma imzalanmıştı.

Almanya ayrıca Peşmerge Hastanesi, Erbil Bineslawa’da askeri eğitim merkezinin inşasını da üstlendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu