Connect with us

Ortadoğu

Irak, Kerkük-Ceyhan boru hattından Türkiye’ye petrol akışını durdurdu

Merkezi Irak hükümeti, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) Türkiye’ye petrol sevkiyatını durdurdu.

Bağdat yönetimi, Türkiye’nin KBY ile yaptığı sözleşmenin Irak hükümetiyle arasındaki anlaşma kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle konuyu yargıya taşımıştı. Türkiye, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’yle yaptığı sözleşmeyle bölgeden Ceyhan limanına petrol sevkiyatı gerçekleştiriyordu. Bağdat yönetimi bölgesel yönetimin yaptığı petrol satışının Irak anayasasına aykırı olduğunu ve yasal olmadığını ifade ediyordu. Hattan günde 450 bin varil petrol akışı sağlanıyordu ancak sevkiyat an itibariyle durduruldu.

VOA Türkçe’nin Reuters’dan aktardığına göre bir yetkili, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin Irak’ın başvurusu lehine karar verdiğini ve KBY’nin Bağdat’tan izin almadan Türkiye’ye yaptığı satışın durdurulmasına hükmettiğini söyledi.

Aynı kaynak Türkiye’nin daha önce tahkim mahkemesinin alacağı karara uyacağını Bağdat yönetimine bildirdiğini de iletti.

Konuyla ilgili bilgi sahibi olan Iraklı yetkililer Kerkük-Ceyhan boru hattından 370 bin varili Kürdistan Bölgesi’nden, 75 bin varili de Irak petrolü olmak üzere yaklaşık günlük 450 bin varillik sevkiyatın durdurulduğunu belirtti.

Devamı…