Ortadoğu

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: PKK Türkiye’nin sorunu

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahaf, Türkiye’nin Zaho’daki bombardımanı düzenlediğini, ellerinde kanıt olduğunu belirterek “Bu saldırganlık kolay kolay geçiştirilemez. Gerekli cevabı vereceğiz. Türk güçlerinin Irak topraklarında herhangi bir işi yok” dedi.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahaf, “Rûdawa Emro” programına katılarak Zaho bombardımanına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sahaf, 20 Temmuz’da gerçekleşen 9 kişinin öldüğü, en az 30 kişinin de yaralandığı bombardımanın Türkiye tarafından yapıldığını kaydetti.

Sahaf, yayında “Türkiye’nin bu saldırıyı yaptığına dair elimizde kanıt bulunuyor” diyerek bombardımanı “açık bir saldırı” olarak nitelendirdi.

“Gerekli cevabı vereceğiz”

Sahaf şunları söyledi:

“Irak diplomasisi tüm kapasitesini bir araya getirdi ve pek çok devletten destek aldı.

Türkiye’nin saldırılarına karşı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) olağanüstü bir toplantı istedik. Bu saldırganlık kolay kolay geçiştirilemez. Gerekli cevabı vereceğiz.

Türk güçlerinin Irak topraklarında herhangi bir işi yok. Aynı şekilde Irak hükümetiyle bir koordinasyonu bulunmuyor. PKK, Türkiye’nin sorunu ve bu sorunu Irak’a ihraç etti. Öte yandan Irak toprakları komşu bir ülkeye bir tehdit haline gelmemelidir.

 Türkiye’nin son saldırılarını not ettik ve BMGK’ye bunları sunacağız, gerçekleri göstereceğiz. Irak, bu saldırganlığa karşı sessiz kalmayacak.”

“Türkiye ile Irak arasında bir anlaşma yok”

Türkiye’nin Irak’taki varlığına ilişkin soruya ise Türkiye ile Irak arasında bir anlaşmanın olmadığını belirten Sahaf, şöyle konuştu:

“Irak ve Türkiye arasında bir güvenlik anlaşması yok. Irak için bir felakete dönüştü. Önceki rejim PKK’ye saldırı için Türkiye ile anlaşmıştı. Fakat bu bir anlaşma değildi. Bu, karşılıklı anlayışa dayalı bir mutabakattı. 2003’ten sonra hiçbir hükümet bunu tanımadı ve uygulamadı.

Bu sefer Irak’ın talepleri normal ve sıradan olmayacak, son derece sert olacak.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu