Connect with us

Ortadoğu

Irak Cumhurbaşkanlığı: Erbet saldırısına dair Türkiye’ye nota verecek

Irak Cumhurbaşkanlığı, Erbet’teki havalimanını hedef alan saldırıdan Türkiye’yi sorumlu tutarak, Ankara’nın Bağdat Büyükelçisi’nin protesto notası iletilmek üzere çağırılacağını duyurdu.

Dün Süleymaniye’nin Erbet ilçesindeki havalimanına yönelik SİHA saldırısında Anti-Terör Birimi üyesi üç Peşmerge hayatını kaybederken 3’ü de yaralanmıştı. Irak Silahlı Kuvvetler Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada saldırıdan doğrudan Türkiye sorumlu tutulmuştu.

Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Irak topraklarına, özellikle de Kürdistan Bölgesi’ne yönelik hiçbir askeri veya güvenlik gerekçesi olmaksızın masum sivilleri ve güvenlik güçlerine ait karargahları hedef alan sistematik saldırıların devam ettiği belirtildi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Gün geçtikçe Irak topraklarında, özellikle de Kürdistan bölgesinde, askeri ve güvenlik gerekçeleri olmaksızın masum sivilleri, askeri ve güvenlik karargâhlarını hedef alan sistematik askeri saldırılar artmaktadır. Daha önce de ilgili Türk makamlarına, Irak’ın boşlukları doldurmak üzere ilgili güvenlik makamlarıyla masaya oturmaya hazır olduğunu açıkça ifade etmiştik. Türkiye, çağrılarımıza gerçek bir karşılık vermeden, güvenliğine zarar vermek isteyenlerin sızma yerleri olduğuna inanmaktadır. Komşu ülkeler arasında bazı güvenlik ihlalleri ve bazı askeri operasyonlar mümkündür. Ancak, askeri personelin yanı sıra şehirleri ve sivilleri hedef alan art arda askeri saldırılar düzenlemek, uluslararası hukukun reddettiği ve iyi komşuluk ilkeleriyle çelişen bir şeydir, özellikle de saldırı sadece açık savaşlarda kullanılan silahlarla gerçekleştiriliyorsa. Irak topraklarına yönelik Türk saldırganlığının olağan bir aracı haline gelen insansız hava araçları gibi, Irak’ın bugün sahip olduğu ve 2003’ten bu yana tanık olmadığı güvenlik ve istikrarı tehdit etmektedir. Bölgenin güvenli şehirlerine yönelik tekrarlanan bu saldırıları en güçlü şekilde kınıyoruz.”

Açıklamada Irak’ın saldırıyla ilgili Türkiye’ye protesto notası vereceği de duyuruldu. Açıklamada, “Irak güvenlik bakanlıklarını çağırarak kendilerinden ayrıntılı bir rapor dinlemek üzere inisiyatif aldık. Ayrıca uluslararası toplumla kapsamlı temaslarda bulunacak ve Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisini çağırarak Türkiye Cumhurbaşkanlığı makamına hitaben bir protesto mektubu ileteceğiz. Tekrarlanan Türk saldırganlığı sonucunda öldürülen hem sivil hem de güvenli askeri personelden oluşan Irak’ın kahraman şehitlerine rahmet ve ölümsüzlük diliyoruz. Yeni Irak, güvenlik ve haysiyet için sadece diyalog diline inanan bir Irak olduğundan ve güvenliğini, egemenliğini ve istikrarını baltalamak isteyenlere kayıtsız kalmayacağından, bu tür saldırıları durdurmak ve kınamak için ciddi bir şekilde çalışacağız” denildi.

Devamı…