Dünya

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, istifa kararı aldı

İngiliz medyası, Boris Johnson’ın Muhafazakar Parti liderliğinden istifa kararı aldığını ve bugün içerisinde istifa edeceğini duyurdu. Muhafazakar Parti Ekim ayında düzenlenecek kongrede yeni parti liderini seçecek, Boris Johnson yeni parti lideri seçilene kadar da başbakan olarak görev yapmaya devam edecek. Bugün itibariyle hükümetle yollarını ayıran Muhafazakar Partili milletvekili sayısı 56’a çıkmıştı.

36 saat önce Eğitim Bakanı olarak atanan Michelle Donelan da istifa eden bakanlara katılmıştı. İstifa eden Hazine Şansölyesi yerine atanan Irak göçmeni Kürt Nadhim Zahawi ise 7 Temmuz’da sosyal medyadan yayınladığı mektupla Boris Johnson’ı istifaya çağırdı. SKY News’e göre Başbakanlık ofisinde bir grup Boris Johnson’ın okuması için bir istifa mektubunu bugün hazırladı. Birleşik Krallık Başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri Boris Johnson hükümetinde 5 Temmuz’da başlayan istifalar 6 ve 7 Temmuz’da da devam etmiş. İstifa eden bakan sayısı 27’e, hükümet görevlisi sayısı 28’a çıktı. Boris Johnson, ayrıca kendisine görevi bırakma çağrısında bulunan Devlet Bakanı Michael Glove’i da görevden alınmıştı. Böylece 7 Temmuz itibariyle toplam 56 Muhafazakar Parti milletvekili hükümet ile yollarını ayırmış oldu.

Hükümet ile yolları ayrılan Muhafazakar Partili milletvekillerinin sayısının 56’a çıkması medya kurumlarının da işini zorlaştırdı. BBC istifa edenlerin fotoğraflarını ekrana sığdırmakta zorlanırken, gazeteler istifa edenlerin listesini güncellemek için yoğun çaba harcadı.

Geçtiğimiz ay parlamentoda düzenlenen güvensizlik oylamasından görevden alınmak istenen Başbakan Johnson’un kabinesindeki istifaların sebebinin Haziran ayında ortaya çıkan parti içindeki bir taciz skandalı olduğu belirtiliyor.

Haziran ayında Johnson hükümetinde Barınma Bakanlığı ve Avrupa ve Amerika’dan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerini üstlenen, sonrasında parlamento grubunda üst düzey yöneticilik görevinde bulunan Muhafazakar milletvekili Chris Pincher’in partideki, seçim çalışmalarında karşılaştığı seçmenleri ve sosyal hayatındaki erkekleri taciz ettiği ortaya çıktı. Pincher, sarhoş olduğu için kendisini kaybettiğini belirtti, özür diledi, fakat Pincher hakkındaki iddialar artmaya devam etti. Muhafazakar Parti’den ihraç edilen Pincher, tedavi olacağını açıkladı.

BBC ise Boris Johnson’ın Pincher hakkındaki cinsel taciz iddialarından ve soruşturmalarından haberi olduğu bilgisini paylaştı, Boris Johnson’ın eski danışmanlarından Dominic Cummings, Johnson’ın soyadı Türkçe “kıstırıcı” anlamında gelen Chris Pincher hakkında “adı da kendisi de kıstırıcı” gibi şakalar yaptığını iddia etti. Boris Johnson ise, çevresindeki erkekleri taciz ettiğine yönelik hakkında iddialar olmasına rağmen Chris Pincher’i bakan olarak görevlendirdiğinden dolayı üzgün olduğunu açıkladı ve özür diledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu