Politika

İmamoğlu’ndan “suikast” iddiasına ilişin açıklama

Ergenekon davasının ‘gizli tanığı’ Osman Yıldırım, İmamoğlu’na yazdığı mektpta, “MOBESE kayıtlarının servis edilmesi gözdağıydı, size suikast yapılacak” demişti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kiptaş Beylikdüzü Kırlangıç Evler kentsel dönüşüm projesinin temel atım töreni sonrası gazetecilere açıklama yaptı.

Kendisine yönelik suikast mektubuna ilişkin konuşan İmamoğlu “Bu tür hamleler olur olmaz, yazılır çizilir. Birileri bu işi ihbar eder ya da itiraf eder. Şahsen benim beklentim bu işle yetkili, ilgili olan kurum ve kuruluşların gerekli zaman diliminde siyasilere gereken açıklamaları ilgiyle itinayla yapmaları ve iş birliği içinde olmalarıdır. Bunu temenni ediyoruz. Yoksa biz görevimizin başındayız. Bunlar olur olacaktır da Türkiye’mizde bu tür konular geçmişte de olmuştur. Ama biz tam irademizle, gücümüzle kaygısız bir biçimde işimize devam ediyoruz. Aynı zamanda da tabii yetkililerin, ilgililerin görevlerini iyi yapmalarını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Soylu’yu hedef aldı

İmamoğlu “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 80’e yakın müfettiş gönderip her odada teftiş yapacağım diye ilgi gösteren zatı muhteremleri bu konuyla ilgili de azami ilgiyi göstermeye davet ediyorum” dedi.

Danıştay davası sanığı Osman Yıldırım’ın ihbar mektubunda mobese görüntülerine yaptığı atıfa ilişkin de açıklamada bulunan İmamoğlu şunları kaydetti:

Bu mektubu yazan kişinin söyledikleri beni ilgilendirmiyor. Mobese meselesi ciddi bir meseledir, özel yaşama müdahaledir. Bunu bize yaşatan kurum yetkilileri bakandan başlamak üzere aşağıya doğru tek bir yazımıza, tek bir soruşturmamıza cevap vermemiştir. Ama bu konudan asla vazgeçmeyeceğiz. Hukuki takibimiz devam etmektedir.

İmamoğlu’na suikast iddiası

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu dünkü köşesinde Danıştay saldırısı faillerinden Osman Yıldırım’ın İBB Başkanı İmamoğlu’na suikast düzenleneceğini ileri sürdüğü mektubunu köşesine taşımıştı.

Terkoğlu’nun aktardığına göre mektupta şu ifadeler yer alıyordu

Kendi yaptıkları, Türkiye’nin 11 Eylül’ü olan Danıştay katliamının kayıtlarını, MOBESE kayıtlarını imha ederken, 27 Ocak 2022 tarihli yemek yeme kayıtlarınızı gösteren MOBESE kayıtlarını basın ve medyaya bile isteye servis etmeleri, zatı alinize yapılmış bir tehdittir, gözdağıdır. Ve bir sonraki aşamaları şahsınıza suikast yapacaklardır.

Ne olmuştu?

Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’in yaşamını yitirdiği ve 4 kişinin yaralandığı 17 Mayıs 2006’da düzenlenen silahlı saldırının faillerinden Osman Yıldırım “kasten öldürmeye yardım” suçundan 14 yıl 2’şer ay, 4 kişinin “öldürülmesine teşebbüse yardım” suçundan da 25’şer yıl olmak üzere toplam 39 yıl 2’şer ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Halen Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü bulunan Osman Yıldırım 31 Ocak 2022’de cezaevi müdürlüğüne bir ihbar mektubu gönderdi. Yıldırım mektubundan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik suikast düzenleneceğini ileri sürdü.

Mektuba ulaşan Barış Terkoğlu, şöyle demişti;

“Edirne’de hükümlü olan Osman Yıldırım 31 Ocak 2022 günü cezaevi idaresine bir dilekçe veriyor. Dilekçe ‘Suikast bildirimi’ başlığını taşıyor. Dilekçede diyor ki ‘Ekrem İmamoğlu’na suikast yapılacak. Bunu da İstanbul Büyükşehir Belediye’sine bildiriyor. Biliyorsunuz Danıştay cinayeti karanlık bir cinayetti. Ekrem İmamoğlu’na da ‘Danıştan cinayetinde MOBESE kayıtları silinmişti ya, sizin yemek yediğiniz görüntüler nasıl sızdırıldı sanıyorsunuz? Bu size tehdit, gözdağı ve suikastten önceki son adımdır’ diyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu