Ortadoğu

İki Kürt partisi birleşme kararı aldı

Rojhılat’ta (Doğu Kürdistan)faaliyet yürüten Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi –İran (PDK-İ) aralarındaki ihtilafları çözüme kavuşturduklarını belirterek birleşme kararı aldı. Partiler, birleşme kararını resmi olarak da ilan edecekler.

Rojhılat’ta faaliyet gösteren fakat üsleri Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi –İran (PDK-İ) 16 yıllık aradan sonra ortak bir toplantı düzenledi.

Rûdaw’ın haberine göre; PDK-İ Genel Sekreter Yardımcısı Hemenezif Kadiri, fikir alışverişi ve yürütülen müzakereler sonucu birleşme sürecinin tamamlandığını belirtti ve iki tarafın birtakım ortak nokta üzerinde uzlaştığını kaydetti.

PDK-İ Genel Sekreteri Mustafa Hicri ise yürütülen sürecin “zahmetli” olduğunu fakat “umut vaat ettiğini” belirterek “Bu bölünme Demokrat Parti’nin bütünlüğüne zarar verdi. Birleşme Doğu Kürdistan’daki hareketi güçlendirecektir” ifadelerini kullandı.

PDK Genel Sekreteri Halit Ezizi ise ortak toplantıda “Kürt mücadelesinin güçlendirilmesi ve halkımızın direnişinin başarıya ulaşması adına saflarımızı ortaklaştıralım” dedi.

Birleşme ne zaman resmi olarak duyurulacak?

Kadiri, “Başka bir toplantıda birleşme kararı bir protokolle ilan edilebilir ve iki partinin de yöneticileri bu anlamda hazırlıklarını yapıyor. Mevcut durumda herhangi bir ihtilaf ve pürüz kalmadı” dedi.

PDK ve PDK-İ ne zaman kuruldu ve neden ayrıldı?

PDK, 16 Ağustos 1945 yılında Rojhılat’ın Mahabad kentinde Kürt Diriliş Derneği (Komeleya Jîyanewey Kurd-JK) geleneği üzerinde kuruldu.

Partinin ilk lideri Kürt önder Qazi Mihemed iken ardından Ahmed Tofiq ve Abdurrahman Qasımlo geldi.

Başta Kürdistan Demokrat Partisi adıyla faaliyet yürüttüyse de ismini sonradan değiştirdi ve Kürdistan Demokrat Partisi-İran adını aldı.

13. kongreden sonra yönetimdeki görüş farklılıkları nedeniyle partiler ayrıldı.

16 Ocak 2006’da PDK bir basın toplantısıyla Erbil’de PDK-İ’den ayrıldığını duyurdu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu