Genel

İddia: Sedat Peker, Süleyman Soylu’nun desteklediği aday için gazeteci tehdit etti

Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın kaleme aldığı ‘SS’ adlı kitapta, Peker’in, Süleyman Soylu tarafından destek verilen aday hakkında yazılar yazan gazeteci Cihan Çakır’ı tehdit ettiği iddia edildi.

Gazete Duvar’dan Can Bursalı’nın haberinde, gazeteci Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın ‘SS’ ismini verdiği yeni kitaplarının önsözünde “Bu kitap SS’in, yani uzun adıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun öyküsünü anlatıyor” diyen ikilinin birlikte kaleme aldığı dördüncü kitapta, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’le, Süleyman Soylu’nun geçmişte ismi ‘FETÖ’yle anılan bir belediye başkanı için birlikte hareket ettiği iddiasına da yer verildi.

Kitabın “İçişleri Bakanı’nın çok sevdiği aile” başlıklı bölümünde, Ordu’nun Ünye ilçesinin AK Partili Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı için, 2019 yılında Sedat Peker’in ‘devreye girdiği’ belirtildi. Kitapta, Peker’in Tavlı hakkında yazılar yazan Ordulu gazeteci Cihan Çakır’ı aradığı ve “Bu iş seni aşar, bu işin içinde bakanlıktan dostlar var” diyerek tehdit ettiği öne sürüldü. Peker’in de tehdit iddiasını “Söyledikleri doğrudur, samimi ikrar yapıyorum” diyerek teyit ettiğinin belirtildiği kitapta, Ünye Belediye Başkanı Tavlı hakkında şu ifadeler yer aldı:

“Son ana kadar Ünye’de AKP’nin adayı Adem Atik’ti. İlçede hem teşkilat hem seçmen Atik’i seviyordu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Hilmi Güler de Ordu üzerinde etkisi bilinen Numan Kurtulmuş da Atik’in yanındaydı. Nitekim ilk olarak Atik’in adı partinin adayı olarak açıklandı. İddia odur ki; Atik’in yerine Tavlı’nın konması için ‘yüksek düzeyde’ kulis yapanlar vardı. Elbette baştaki isim İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ydu! O gün Erdoğan’ın uçağında Soylu’ya yakınlığıyla bilinen bugünün Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran’ın da olması tesadüf değildi. Kıran da Soylu’ya yakın bir isimdi. Erdoğan ikna edilmiş, Atik yerine Tavlı konmuştu. İşte Peker’in, gazeteci Cihan Çakır’ı, Tavlı aleyhinde yazmaması için tehdit ederken, ‘bakanlıktan dostlar’ dediği sözlerin sırrı buradaydı.”

Kitapta, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Hüseyin Tavlı’nın adaylığı için çalışmasının sebebi ise, şöyle açıklanıyor:

“Herkes sebebini biliyor. Tavlı Ailesi ile Soylu Ailesi’nin ilişkisi İstanbul Gaziosmanpaşa’ya kadar uzanıyor. Tehdide uğrayan gazeteci Çakır, ‘Süleyman Soylu’nun sigortacılık yaptığı dönemde Hüseyin Tavlı da İstanbul Gaziosmanpaşa’da elektrikçilik yapıyordu. Bu iki isim komşu’ diye ilişkiyi anlatırken, tanışıklığın belgeleri de var. Ticaret Odası kayıtlarına göre Tavlı Ailesi’nden Süleyman Tavlı ile Bakan Süleyman Soylu geçmişte ticari ortaklık da yaptı. Yani Soylu, eski ortaklarını kolluyor.”

Terkoğlu ve Pehlivan’ın kaleme aldığı kitapta, Süleyman Soylu’nun, Sedat Peker’i devreye sokarak, ‘adaylığını desteklemek için gazeteci tehdit ettirdiği’ Hüseyin Tavlı hakkında “Ordu’nun yerel medyasında hakkında FETÖ geçmişinden, silahlı olaylara karışmasına kadar bir dizi iddia ortaya atılan Tavlı’yı İçişleri Bakanı neden koruyor?” ifadeleri de yer aldı.(Duvar)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu