Makaleler

İBB’de “terörist” tartışması büyüyor… Bahçeli: Hiyerarşik zincirdeki herkes sorumludur; Hukukçular: Suç ve ceza şahsidir


MHP lideri Bahçeli’nin açıklamasıyla “İBB’de teröristler işe alındı” tartışması farklı bir boyuta evrildi. Kurumlarda “terörist” veya iltisaklı kişiler çıktığında hiyerarşik anlamda yöneticiler de suçlu mu oluyor? Siyasiler ve hukukçular yanıtladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) “557 terörist işe alındı” tartışması yeni bir boyut kazandı.

Tartışma İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 12 Aralık’ta Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında konuyu dillendirilmesiyle başladı.

Seçimden sonra İBB’ye yaklaşık 33 bin kişinin işe alındığını söyleyen Soylu, “Bu 33 bin kişiden 12 bin kişiye ancak bakıldı. 455 tanesinin PKK ve KCK kaydı var. 80’inin DHKP-C, 20’sinin MLKP, 2’sinin MKP kaydı var ve diğerlerinin kayıtlarını da gönderebilirim” dedi.

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Aralık’ta AK Partili belediye başkanlarının katıldığı Kızılcahamam kampında konuya değindi.

CHP’nin kazandığı belediyelerden tek bir kişinin bile işten çıkartılmayacağı yönünde vaatlerde bulunduğunu ancak buna karşın 15 bin kişinin İBB’deki işinin sonlandırıldığını savunan Erdoğan, konuşmasında, “Bunun yerine de çoğu kim olduğu, ne olduğu belli olmayan bir kısmı terör örgütleri ile iltisaklı çıkan 45 bin kişi belediyeye doldurdular” ifadelerine yer verdi.

Soylu: Özel teftiş başlatıldı

Tartışma devam ederken Bakan Soylu, 27 Aralık’ta İBB’de çalışan yüzlerce personelin “terör örgütleri ile iltisaklı veya irtibatlı olduğu yönündeki ihbar ve tespitler üzerine” özel teftiş başlatıldığını duyurdu.

Kurtulmuş: “Belediye kadrolarında terör örgütleri ile bağlantılı birtakım isimler olabilir. Buradan belediye başkanına sorumluluk çıkarılmaz.”

Yazının devamı :

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu