Politika

Diyarbakır’da “Bahçeli Ormanı” tartışması

Diyarbakır’da MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli adına kentte, hatıra ormanı yapılacak. Kırklar Dağı’na kurulacak orman kentte tartışmalara neden oldu.

Milliyetçi Hareket Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı, Kırklar Dağı mevkiinde bulunan 210 dönüm arazi üzerinde şehitlerin adını taşıyan 10 bin fidan dikimiyle Dr. Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı yapılacağının açıklamasında bulunmasının ardından tepkiler gelmeye başladı.

TMMOB: Devlet Bahçeli Kürt düşmanı

Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi önceki gün yaptığı açıklamada, Diyarbakır Valisi ve Kayyumu Münir Karaloğlu’na yönelik şu ifadeleri kullanmıştı.

“Geçmişten bugüne Kırklar Dağı için söz söyleyen ve en pirüpak olan tek kurum biziz. O zaman sözümüzü net söyledik ve size de söylüyoruz. Sizden önceki kayyım Kırklar Dağı’nı yıktı ve oraya yeni rant alanları kurdu. Hukuksal süreç başlattık ve o davayı kazandık. Sizin de yapmanız gereken o yapıyı yıktırmaktı. Fakat siz bundan kaçtınız. Üstüne oraya bir hatıra ormanı yapacakmışsınız. Adını da ‘Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı’ koyacakmışsınız. Neden Amed gibi bir yerde Devlet Bahçeli? Bahçeli Kürtlere karşı konuşan biri. Kürt düşmanı biri. Kamuoyuna, Kürt toplumuna karşı suç işliyorsunuz. Diyarbakır halkına karşı onlarca emek vermiş ve halkı temsil eden yüzlerce yazar ve sanatçı varken neden Devlet Bahçeli?”

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, “Bu şehrin sahibi var” diyen kayyum Münir Karaloğlu’na, “Bu kentin sahibi olamazsınız, atanmış bir memursunuz. Bu kentin sahiplerinin evlerini başına yıkanlarsınız” şeklinde yanıt verdi.

MHP’den TMMOB’a yanıt

MHP İl Başkanı Cihan Kayaalp yaptığı yazılı açıklama ile TMOB’un yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Kayaalp açıklamasında, “Milliyetçi Hareket Partisi Diyarbakır İl Teşkilatı olarak Yönetim ve nerdeyse bütün üyelerimiz Diyarbakırlı olup Kürt kökenli vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin Kürt kökenli vatandaşlarımızla ilgili sayısız açıklamaları bulunmaktadır. Bunlardan sadece bir tanesini söyleme gereği duyuyoruz, “Kürt kökenli kardeşlerimiz, milletimizin kopmaz birer mensubudur. PKK ile Kürt kökenli kardeşlerimizi bir görmek cinayettir”.

Son dakika gündem: Diyarbakır'da Devlet Bahçeli Hatıra Orman'ında şehitlerin adını taşıyan 10 bin fidan dikilecek
Son dakika gündem: Diyarbakır'da Devlet Bahçeli Hatıra Orman'ında şehitlerin adını taşıyan 10 bin fidan dikilecek

Kayaalp şöyle devam etti, “Genel Başkanımızın Kürt kökenli kardeşlerimiz ile ilgili olumsuz hiçbir açıklaması yoktur. Bahse konu meslek odasının Kürt kökenli vatandaşlarımızın temsilcisi olarak PKK terör örgütünü mü görmektedir, rahatsızlıkları bundan mı kaynaklıdır? Diyarbakır’da yapılmakta olan bir hatıra ormanına Genel Başkanımızın isminin verilmesi bu şahıslara neden bu kadar dokunmakta ve rahatsız etmektedir. Tüm ömrünü Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk milletine hizmet etmeye adamış Liderimizin isminin verileceği hatıra ormanını biz Diyarbakırlılar olarak gururla karşıladık. Bu konuda malum oda, halkı kin ve nefrete teşvik ettiklerinin farkındalar mı? Yaptıkları açıklamalarının suç olduğunu biliyorlar mı? Valimizin “Diyarbakır Sahipsiz Değildir” açıklamasının neresi yanlış? Diyarbakır’ın sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti  ve Aziz Türk Milletidir. Valimize Diyarbakır’a yapmış olduğu hizmetlerden ötürü kendilerine teşekkür ederiz. Yaptığı olumlu her hizmetin arkasında olacağımızın bilinmesini de isteriz” ifadelerine yer verildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin partisi, 24 Haziran 2018 seçimlerinde Diyarbakır’dan 1.34 oranında oy almıştı. (İHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu