Politika

HÜDA PAR Genel Başkanı “İlkelerimize uygun bir teklif gelirse bir ittifakta yer alabiliriz”

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, mevcut sistemin seçim barajını anlamsız kıldığını, hükümetin Meclis’e getirdiği yüzde 7’lik barajın bir anlamının kalmadığını belirterek, “Baraj bize göre 0 olmalıdır. Çünkü mevcut sistem partileri ittifak yapmaya zorluyor. İlkelerimize uygun bir teklif gelirse partimizin ilgili kurullarında konuşup bir ittifaka katılabiliriz” diye konuştu.

Ferit Aslan’ın Medyascope deki haberine göre; Diyarbakır’da basın toplantısı düzenleyen Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, önce gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Konuşmasına 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle hekimlerin bayramını kutlayarak başlayan Yapıcıoğlu, hekimlerin onurlarını korumak ve yaşam şartlarının düzeltilmesini istediğini ve sorunun yurtdışından hekim getirmek ile de çözülemeyeceğini söyledi. Son dönemde kamuda çalışan hekimlerin özel hastanelere ve yurtdışına gittiğini söyleyen Yapıcıoğlu, mevcut sorunlar nedeniyle insanların özellikle özel hastanelere gitmeye mecbur bırakıldığını da kaydetti.

“Seçim barajı 0 olmalı, ilkelere uygun bir teklif ile bir ittifaka katılabiliriz”

HÜDA PAR Genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, iktidarın 2 Eylül darbesinin ürünü olan yüzde 10’luk seçim barajını yüzde 7’ye düşürmek için Meclis’e getirdiğini ifade ederek, “Mevcut sistem ile seçim barajının bir anlamı kalmamıştır. İttifaklar nedeniyle seçim barajı 0 olmalıdır. Parti olarak ilkelerimize uygun bir teklif gelirse partimizin ilgili kurullarında konuyu konuşup bir ittifaka katılabiliriz. Ama ne pahasına olursa olsun bir ittifakta yer alacağız gibi bir durumumuz söz konusu değildir” diye konuştu.

Geçim sıkıntısının had safhada olduğunu, iktidarın buna bir an önce çözüm bulması gerektiğini, yakın gelecekte temel gıda maddelerinde artışların söz konusu olabileceğini söyleyen Yapıcıoğlu, “Gıda da kendi kendine yetebilen ülke olmak için bütün gayret sarf edilmelidir. Çiftçi toprağını ekmekten korkar hale gelmiştir. Hükümet, bütün çiftçilerin ürettiğini çiftçiye kar kalacak şekilde alma garantisi vermelidir. Tarımsal üretimde kullanılan girdilerden alınan vergiler sıfırlanmalıdır” dedi.

“Ukrayna’daki savaş, savaşımız değil, yönetimler savaşçılar için önlem almalıdır”

Yapıcıoğlu, Ukrayna’daki savaşın Müslüman ülkelerin savaşı olmadığını, Rusya’nın 10 yılda bir, bir yerlere saldırdığını ve aynısının Amerika tarafından da yapıldığını ifade ederek, “Olan, savaşı istemeyen halklara oluyor. Medyada hem Rusya hem Ukrayna’nın yanında yabancı savaşçıların savaştığı ya da savaşacağı belirtiliyor. Buradan Müslüman ülkelere çağrıda bulunuyorum: Bu savaş bizim savaşımız değil, savaşçıların gidip oraya savaşmalarına ülkeleri yönetenlerin engel olmasını istiyoruz” diye devam etti.

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, altı siyasi partinin güçlendirilmiş parlamenter sistem ile ilgili imzaladıkları ortak mutabakat konusunda şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de sorunları yıllardır uygulanan parlamenter sistem çözmediği gibi mevcut sistem de Türkiye’yi uçuracak diyecek durumumuz yoktur. Biz ıslah edilmiş bir başkanlık sisteminden yanayız. Ama bize göre hiçbir sistem tabu değildir, her sistem tartışılmalıdır. Bütün siyasi parti liderleri bir araya gelerek, ülkenin sorunlarının çözümü için bir sistem konusunda uzlaşabilirler.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu