Dünya

Erbil saldırısı sonrası ABD’den açıklama: “Irak Kürdistan Bölgesi ve Irak’a füze savunma sistemi yardımı yapacağız”

ABD, Erbil’e düzenlenen saldırının ardından Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKYB) ve Irak’a füze savunma sistemi yardımı yapacaklarını açıkladı.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan dün yaptığı açıklamada, kendilerini savunabilmeleri ve füze savunma sistemi becerilerini geliştirmek için iki tarafla da görüştüklerini söyledi.

Kürdistan Yönetimi, Erbil’in Irak dışından 12 balistik füzeyle dün saldırıya uğradığını duyurmuştu. Saldırının, kentteki ABD konsolosluğu ve çevresini hedef aldığı öne sürülmüştü.

Saldırı sonucunda bazı bina ve evlerde hasar meydana geldiği ancak can kaybının yaşanmadığı bildirilmişti. Bir kişinin hafif şekiled yaralandığı açıklanmıştı.

Saldırıyı üstlenen İran, bölgedeki gizli İsrail üssünün hedef alındığını iddia etmişti. Adı açıklanmayan İranlı yetkili, saldırıda toplam 10 füzenin kullanıldığını söylemişti.

Olayı kınayan Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, ABD’nin, “halkını, çıkarlarını ve müttefiklerini” savunmak için ne gerekiyorsa yapacağını vurguladı.

Sullivan, gün içerisinde Beyaz Saray tarafından yayımlanan bir açıklamasında da Irak hükümetine yaşananlardan dolayı yardım edeceklerini belirtti:

İran’dan gelen benzer tehditlere karşı Ortadoğu’daki ortaklarımızı destekleyeceğiz.(AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu