Politika

HÜDA PAR: Amacımız Kürtçenin ikinci resmi dil olarak tanınmasıdır

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, “Biz ilk okuldan üniversiteye kadar Kürtçenin eğitim dili olmasını savunuyoruz. Yine de Kürtler çocukları için seçmeli ders olarak Kürtçeyi seçsin, çocuklar kendi anadillerini tercih etsin, okusun öğrensin. Nihai amacımız Kürtçenin önce eğitim dili sonra da ikinci resmi dil olarak tanınmasıdır”

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hüseyin Yılmaz, Kürtçenin ikinci resmi dil olarak kabul edilmesini ve eğitim dili olması gerektiğini savunduklarını söyledi. Yılmaz, konunun Meclis’te daha güçlü dile gelmesi için de Kürtlerden destek beklediklerini kaydetti.

Rûdaw muhabiri Abdusselam Akıncıya konuşan Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Hüseyin Yılmaz, “Türkiye’de yaşayan 25 milyon Kürdün dilinin seçmeli ders olarak okutulması onlar için bir ayıptır. Resmi dil olmalıdır. 2012’de partiyi kurduğumuzda programımızda Türkiye’de Kürtçenin ikinci resmi dil olması gerektiğini söyledik. İkincisi okullarda Kurmanci ve Kırmancki’nin eğitim dili olması, Kürt çocuklarının kendi dillerinde eğitim görmesi gerekiyor. Ama bugün Türkiye’deki yasalar buna izin vermiyor. Yaşayan Diller adı altında seçmeli ders olarak okutuluyor. Bununla yetinmemiz mümkün değil” dedi.

Kürtçenin önce eğitim dili sonra da ikinci resmi dil olarak tanınmalıdır

Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulmasını yeterli bulmadıklarını vurgulayan Yılmaz, “Biz ilk okuldan üniversiteye kadar Kürtçenin eğitim dili olmasını savunuyoruz. Yine de Kürtler çocukları için seçmeli ders olarak Kürtçeyi seçsin, çocuklar kendi anadillerini tercih etsin, okusun öğrensin. Nihai amacımız Kürtçenin önce eğitim dili sonra da ikinci resmi dil olarak tanınmasıdır” ifadesini kullandı.

Yılmaz, her yıl parti olarak seçmeli dersler için düzenlenen kampanyalara destek verdiklerini ve taraftarlarını bu yönde teşvik ettiklerini söyledi.

Henüz bir ittifaka katılma kararı yok

Geçtiğimiz günlerde HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

Mehmet Hüseyin Yılmaz, partisinin henüz bir ittifaka katılma yönünde karar almadığını belirterek, “Bir ittifak içerisinde yer almamız mümkün. Üyelerimiz Meclis’e giderse eğer burada en önemli gündemlerimizden biri yine de Kürtçe anadilde eğitim olacak. Bu nedenle Kürtler de bizi desteklemeli” dedi.

Yapıcıoğlu ile Erdoğan’ın daha önce de defalarca bir araya geldiğini belirten Yılmaz, bu görüşmelerde Kürtçe konusundaki görüş ve önerilerini kendisine sunduklarını söyledi.

Yılmaz, “HÜDA PAR Başkanı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan her yıl bir iki defa görüşüyor. Bu görüşmelerde de Kürt sorunu hakkında, dil konusunda taleplerimizi iletiyoruz. Madem Müslümanız ve kardeşiz bizim dilimiz de resmi dil olsun, eğitim dili olsun diyoruz. O da sandıkta oylarınız ne kadardır diye soruyor. HÜDA PAR’ın Kürtçeyi resmi eğitim dili yapabilmesi için oylarının artması gerekiyor. Kürtler bizi desteklemeli ki sesimiz daha gür çıksın” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu