Yaşam

Halk TV’de ‘Kürdistan’ ismine RTÜK düzeltmesi; Kürt illeri

Halk TV ekranlarında Halk Meydanı programını sunan Şirin Payzın, bir izleyicinin “Kürdistan” ifadesine “düzeltme” yaptı. Payzın, “Bütün düşüncelere saygımız sonsuz. Maalesef RTÜK gereği Kürdistan ifadenizi Kürt illeri olarak düzeltiyorum” dedi.

Halk TV’de 13 Ocak günü yayınlanan “Halk Meydanı” adlı programda Şirin Payzın’ın konuğu kamuoyu araştırmacısı ve yazar Bekir Ağırdır oldu.

Dünya siyasetinde yaşanan değişimler, Türkiye’yi yeni dönemde bekleyen gelişmeler, gençlerin talepleri, muhalefetin durumu, iktidarın geleceği ve seçim konularının tartışıldığı programda, Bekir Ağırdır kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Program içerisinde kendisini “Seda” diye tanıtan gencin, Altılı Masa’nın heyecan uyandırmamasının nedenini “ulus-devlet formunu” ve “devlet-yurttaş” ilişkisini öncekilerden çok farklı ele almaması olduğunu söyledi.

HDP’nin savunduğu “demokratik cumhuriyet” fikrinin heyecan verdiğini belirten genç, “Demokratik Cumhuriyet yerel yönetimlerin güçlendirilmesine dayanıyor. Tabi bunun zihni, teorik ve pratik boyutu da var. Kürt illerinde, Kürdistan coğrafyasında bu belediyeler eliyle gerçekleştirilebiliyordu. Ama sonra belli hukuksuzluklarla kayyumlar atandı” yorumunu yaptı.

Sunucu Şirin Payzın, sözü konuk Ağırdır’a vermeden önce “bir RTÜK düzelmesi yapmam gerekiyor” diyerek müdahale etti.

Payzın, “Burada bütün düşüncelere saygımız sonsuz ancak RTÜK gereği bir ifadenizi ben Halk TV’nin görüşü olmadığı ya da sizin görüşünüz olduğu dipnotunu düşeceğim, o da Kürdistan ifadeniz. Her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan da aynı ifadeyi kullanmış olsa da maalesef RTÜK nedeniyle bunu Kürt illeri olarak düzeltiyorum ama sizin fikriniz size aittir, bakidir. Ben RTÜK açısından bu tür notlar düşmek zorunda kalıyorum” ifadesini kullandı.

Tartışma programında söz konusu kısım sosyal medyada da tartışmaya neden oldu.  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu