Politika

HDP Milletvekili Semra Güzel’den ‘Volkan Bora’ açıklaması

 HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, PKK üyesi Volkan Bora ile çıkan fotoğrafları konusunda bir açıklama yaparak “2013-2015 yılları arasında başlatılan çözüm ve barış sürecinin olumlu havası içerisinde çocuklarını, annelerini, babalarını ve sevdiklerini görmeye çalışan birçok kişi gibi ben de Volkan Bora’ya ulaşmaya çalıştım” ifadelerini kullandı.

Adıyaman’ın Akçalı köyünde 29 Nisan 2017 yılında yapılan bombardımanda 4 PKK üyesi hayatını kaybetmiş, bunlardan birinin Volkan Bora olduğu bildirilmişti.

Anadolu Ajansı (AA) yaptığı haberde, Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Volkan Bora’nın cep telefonunda yapılan incelemede çeşitli fotoğraflara ulaşıldığını ve Bora’nın HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ile çekilmiş çeşitli fotoğraflarının bulunduğuna yer verdi.

HDP Milletvekili Semra Güzel açıklamalarının sonunda şunu söyledi:

”Bir Kürt kadın olarak bu iğrenç oyunlara bugüne kadar pabuç bırakmadım, bundan sonra da bırakmayacağımın bilinmesini isterim. İktidar odaklarının yıllardır elinde tuttuğu fotoğrafların, yıllar sonra bir siyasi kumpasın parçası olarak şimdi basına ve kamuoyuna servis edildiği açıktır. 2014’te HDP ile herhangi bir üyelik ilişkim yoktu. 2018 yılındaki milletvekili adaylığına kadar da olmadı. Yürütülen linç kampanyasına ve gerçeği yansıtmayan kirli ithamlara karşı hukuk yollarını da kullanacağımı özellikle belirtmek isterim” dedi.

Öte yandan fotoğrafın yayınlanmasından sonra TBMM Bakanı Mustafa Şentop,HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in fotoğraflarının basında yer alması sonucu kendisine yöneltilen soru üzerine şunları söyledi:

“TBMM çatısı altında görev yapan kişilerin teröre bir mesafe koymaları gerekir. Bu yapılmadığı takdirde o zaman hukukun, Anayasa’nın, İçtüzük gereği yapılmalıdır” dedi. 

“Biliyorsunuz Meclis’te Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyonu’nda çok dosya var. Bunun başlı başına üzüntü sebebi olduğunu söylemek isterim. Bu dosyalar arasında bazı vahim iddialar içeren dosyalar da var. Bilhassa ‘anayasal düzene karşı suçlar’ bakımından ve ağır suçlar içeren dosyaların, dokunulmazlığın kaldırılması ve yargılamanın önünün açılması gerektiği kanaatindeyim, gerekir diye düşünüyorum. Bu basında çıkan fotoğraflar bağlamında da gördüğüm 2019 yılı mart ayında hazırlanmış bir belge bu. Bu belgenin içinde bulunduğu dosya var mı diye sordum, bakacaklar. Meclis’e ya gelmiştir ya gelecektir. Örgüt üyeliği ile ilgili adı geçen arkadaşımıza suçlama var. Burada şunu hep söylüyoruz. Türkiye, teröre karşı yıllarca çok ağır bedeller ödeyerek mücadele yürüttü.  TBMM çatısı altında görev yapan kişilerin teröre bir mesafe koymaları gerekir. Bu yapılmadığı takdirde o zaman hukukun, Anayasa’nın, İçtüzük gereği yapılmalıdır” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu