Ortadoğu

Haseke’de bir okula düzenlenen saldırıda 4 çocuk yaşamını yitirdi 11 kişi yaralandı

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Türkiye’nin dün Heseke ile Tıl Temir yolu üzerinde bulunan okula yönelik saldırıda bulunduğunu açıkladı. Saldırı sonucunda 4 çocuk yaşamını yitirdi, 11 çocuk yaralandı.

Özerk Yönetiminden saldırıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada “Türk devletine ait SİHA dün akşam Til Temir-Hesekê yolunu ve özellikle Uluslararası Koalisyon üssüne 2 km uzaklıkta bulunan Şimoke köyündeki kız çocukları eğitim merkezini hedef aldı. Saldırıda 4 çocuk şehit düştü, 11 kız çocuğu da yaralandı. Bu vahşi saldırı uluslararası bütün kanunları ihlal ediyor ve savaş suçudur. Aynı zamanda halkımıza dönük soykırım saldırısıdır, DAİŞ’in diğer yüzüdür” ifadelerine yer verildi.

Türkiye destekli gruplar ile TSK son birkaç gündür Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolündeki bölgelerini yoğun bir şekilde bombalıyor.

Geçtiğimiz Çarşamba günü TSK’ya ait uçakların Kobani bölgesine düzenlediği saldırıda 11 Suriye askeri ve 1 sivil yaşamını yitirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) saldırıda 11 askerin öldüğünü duyururken Suriye resmi ajansı ölen asker sayısını 3 olarak açıkladı.

Öte yandan bugün Türkiye destekli grupların kontrolündeki Halep’in kuzey doğusunda yer alan El Bab kasabasının bir Pazar yerine top atışı yapıldı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 17’e yükseldi, 38 kişi de yaralandı. 

El Bab’ı Suriye ordusu bombaladı iddiası

SOHR El Bab saldırısının Suriye ordusu tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ordusunun bombardımanı, Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde Halep kırsalında düzenlediği bir hava saldırısına misilleme olarak gerçekleştirdiğini öne sürdü. Sınır bölgesindeki hava saldırısında Suriye ordusunun yanı sıra ABD destekli DSG güçlerinde de kayıp verdiği bildirilmişti.

DSG yaptığı açıklamada saldırı ile bir ilgilerinin bulunmadığını söyledi.(Rudaw)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu