Yaşam

Hasankeyf’te Erdoğan’a özel helikopter pisti

Batman’da bugün Ilısu Barajı’nın açılışına katılacak olan Erdoğan için sular altında bırakılan 12 bin yıllık Hasankeyf’te özel helikopter pisti yapıldı. Hasankeyfli yurttaşlar, “Bu açılış bizim için katliamdır” dedi.

Bir dizi açılış ve etkinlik için yarın Batman’a gidecek olan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için kent genelinde çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Kentte halka hitap etmesi beklenen Erdoğan için AKP Batman İl Binası’nın bulunduğu Avukat Sedat Özevin Caddesi’nde alan ayrıldı.

Alana çıkan birçok sokak bugünden trafiğe kapatıldı.

Batman’a yarın gitmesi planlanan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için Hasankeyf’e helikopter 12 bin yıllık Hasankeyf ile milyonlarca canlının yuvası olan Dicle Vadisi, 2020’de, 50 yıl ömrü öngörülen Ilusu Barajı’nın suları altında barakıldı.

18 milyar TL’ye yapılan Ilısu Barajı’nın, Türkiye’nin enerji üretim kapasitesinin en fazla yüzde 1.5’ini karşılayacağı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün, Batman’da aralarında Ilısu Barajı’nın da olduğu bir dizi toplu açılış törenine katılacak. Erdoğan için dün, betona ve hafriyata gömülen Hasankeyf’teki tarihi vadinin üzerinde özel helikopter pisti yapıldı.

BU AÇILIŞ KATİLAMDIR
Hasankeyf’teki mağaraların birinde çocukluğu geçen ve baraj karşıtı eylemlere katıldığı için bir buçuk yıl hapis yattan Rıdvan Ayhan, açılışa ve piste tepki gösterdi.

“Tarihi katlediyorlar, bu yetmezmiş gibi üzerine pist yapıyorlar” diyen Hasankeyf Yaşatma Girişimi’nden Ayhan, “Bu vahim bir faciadır. Dalga geçmektir. Katilin öldürdüğü kişinin mezarının başında dans etmek gibi bir şey bu. Ayıp. Bir sefer bizi öldürdüler. İkinci defa da öldürmeye çalışıyorlar. Neyin açılışını yapıyorlar? Yaptıkları açılış bizim için bir katliamdır. O açılış binlerce insanın göçü, milyonlarca canlının ve binlerce yıllık tarihin yok edilmesidir. Atalarımız su için oraya yerleşmişken şimdi ise su yüzünden göç ettirildik. Bu açılışın benim için taşıdığı anlam acıdan başka bir şey değil” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu