Makaleler

Hande Fırat: İlk kez bir uyuşturucu madde için gizli genelge çıkarıldı

Hürriyet yazarı Hande Fırat,  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye’de büyük bir metamfetamin salgını var” sözleri ve İçişleri Bakanı’na yönelttiği suçlamalarla, İçişleri Bakanı’nın ise hem Kılıçdaroğlu’na verdiği aynı tondaki yanıtlar ve “Metamfetamin bir tehlikedir, Türkiye’de ilk defa özel olarak genelge yayımladık” sözleriyle öğrenmiş oldu. Metamfetamin… Dünyanın bir anlamda yeni kâbusu. Bu kâbusu siyasi tartışmaların ötesinde değerlendireceğim; çünkü tüm dünya genelinde bir mücadele yürütülüyor. Hatta bazen ülkeler ortak operasyonlar düzenliyor. Türkiye içinde ise bu mücadeleden 11 bakanlık ile narkotik başta olmak üzere tüm polis teşkilatı, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Jandarma, Sahil Güvenlik, Gümrük personeline kadar binlerce görevli sorumlu. İstisnaları, riskleri, olasılıkları bir kenara bırakarak öncelikle genel bir bakış açısıyla şunu söylemek lazım: “Yürütülen mücadeleyi görmemek, sabah akşam demeden çalışan isimsiz binlerce görevlinin hakkını yemek, onları zan altında bırakmaktır.”

İçişleri Bakanlığı’nın 16 maddelik “metamfetamin” olarak bilinen uyuşturucu madde için gizli bir yönetmelik çıkardığını söyleyen Fırat’ın yazısı şöyle:

“İçişleri Bakanlığı ilk kez bir uyuşturucu madde için 16 maddeden oluşan gizli bir genelge çıkardı. Genelgede güvenlik birimlerine yönelik bilgilendirmenin yanı sıra, alınması gereken tedbirler de yer aldı.

Bununla birlikte ağırlıklı olarak metamfetamin ama genel olarak tüm uyuşturucu maddelerle mücadele için 42 parametre belirlendi. Bu parametreler arasında şöyle maddeler bulunuyor:

– Bekâr sayıları

– 15-24 yaş aralığının dağılımı (tüm dünyada uyuşturucuya başlama yaş aralığı),

– Metropollerin takibi (kalabalık olması, ailelerin çocuklarını kontrol altında tutamaması gibi sorunlar nedeniyle),

– Göçmen ve yabancı sayısının yoğunluğu, gibi.

Tüm illerde düzenli aralıklarla atıksu fazları yani analizleri çıkarılıyor.

Her il sürekli takipte, narkotik polisi sokakta.

Sınırlar, özellikle İran sınırı hassas bir şekilde takip ediliyor.

Bu hassas takip Türkiye’ye giren özellikle İran ve Afgan kökenliler için de uygulanıyor.

Narkotik tam 136 ülkenin polis teşkilatı ile işbirliği yapıyor.

15 Temmuz 2016’dan bu yana 23 ülke ile 60’a yakın ortak operasyon yapıldı.”

Yazının tamamı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu