Politika

Habertürk yazarından ‘af’ iddiası: ‘Hatta tarih de vereyim…’

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının 320 bine dayandığını vurgulayarak yılbaşı öncesinde afla ilgili bir adım atılabileceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimine bir yıldan az süre kala gözler, iktidar kanadı ve muhalefetin atacağı adımlara çevrildi. Bu kapsamda gündeme gelen konulardan biri de ‘genel af.’

Türkiye’de cezaevi doluluk oranlarında son yıllarda büyük bir artış yaşandığı bilinen bir gerçek. Koğuşlarda olması gerekenin çok üstünde mahkumun kaldığı, hijyen ve beslenme konusunda büyük sorunların yaşandığı belirtiliyor.

İktidarın seçime giden süreçte af ilan edebileceği bir süredir kulislerde konuşulan bir konu. AKP’ye yakınlığıyla bilinen bazı köşe yazarları da sıklıkla affın gerekliliğine vurgu yapıyor. Ancak hem iktidar partisinden hem de ittifak ortağı MHP’den yapılan açıklamalarda bu yönde bir hazırlık bulunmadığı dile getiriliyor.

Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya ise ‘durumun değişeceği’ görüşünde.

“Sandalye sayısının ne olduğuna bakmaksızın bir genel başkan şu üç konudan birine yönelik bir cümle söylemişse, bilin ki eninde sonunda o konu yasa haline dönüşür: Af, tezkere, zam” diyen Sarıkaya, şöyle devam etti:

“Hatta bırakın genel başkanı, söyleyen etkin siyasi kimlik veya milletvekiliyse de eninde sonunda yasalaşır. Bunu anlamak için çok değil, iki yıl gerçekleşen infaz düzenlemesini anımsayın. Veya daha eskiye gidip, ‘Rahşan (Ecevit) Affı’ olarak tarihe geçen af düzenlemesini anımsayın.

Bu kez de kural değişmeyecek. Hatta tarih de vereyim, yılbaşının öncesinde de olabilir. En kötü ihtimalle bütçe görüşmeleri sonrasına kadar gerçekleşir. Çünkü cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısı 320 bine dayandı; yatıracak yer kalmadı. Partiler de seçim öncesi siyasi zemin kazanmak istiyor. (…)”

Sarıkaya, söz konusu yazıda siyasi partilerin herhangi bir hazırlık çalışmaları olmadığını da ekledi. 

Yazının tamamı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu