Yaşam

Güroymak’ta bir ilkokul: Ya Türkçe konuş ya da sus!

Bitlis’in Güroymak ilçesinde bulunan Mevlana İlkokulu’nun merdivenlerine yazılan “Türkçe konuş ya da sus”, “Türkçe’nin bir eksiği yok ya sizin?” şeklinde yazılar sosyal medyada paylaşılınca tepkiyle karşılandı.

Konuya ilişkin Eğitim Sen Bitlis Şube Başkanı Tahsin Düzyol ve Güroymak İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Budak konuştu.

Düzyol, “Bunun en hafif haliyle Türkiye’de konuşulan diğer dillere yönelik bir ayrımcılık olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullanırken, Budak ise söz konusu okulda hazır yazı setlerinden alınarak bir uygulama yapıldığını ancak tepki olunca değiştirildiğini dile getirdi.

Eğitim Sen: 12 Eylül’ün Diyarbakır Cezaevini Hatırlatan Yazılar

Sosyal medya paylaşımlarından sonra konudan haberdar olduklarını söyleyen Eğitim Sen Bitlis Şube Başkanı Tahsin Düzyol bunun konuşulan diğer dillere yönelik bir ayrımcılık olduğunu dikkat çekerek “Güroymak ilçesinde bir ilkokulun merdivenlerinde “Ya Türkçe konuş ya da sus!”, “Yabancılaşmış dile hayır, yabancı dile evet”, “Türkçe’nin bir eksiği yok ya senin?” gibi bize 12 Eylül dönemini hatırlatan yazıların olduğunu gördük sosyal medya paylaşımlarından. Bunun en hafif haliyle Türkiye’de konuşulan diğer dillere yönelik bir ayrımcılık olduğunu düşünüyoruz” dedi.

‘Görsellerden Olayın Gerçek Olduğunu Anlıyoruz’

Sadece görsellere bakılarak da olayın doğru olduğunun anlaşıldığına dikkat çeken Düzyol “Birçok etnik unsurun bir arada yaşadığı bir ülkede okullara halen böyle yazıların yazılıyor olması 12 Eylül zihniyetinden bir santim ileri gidilmediğini gösteriyor. Görsellerden anlaşıldığı üzere bu bir okul merdiveni ve olay gerçek. Nerede olursa olsun yanlış bir uygulamadır. Ancak iddia edildiği gibi Güroymak ilçemizde olduğunu teyit edersek konunun takipçisi olacağız ve konuyla ilgili soruşturma yürütülmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Müdürü Budak: Ötekileştirici Bir Niyet Asla Olamaz

Güroymak İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Budak söz konusu okulda hazır yazı setlerinden alınarak bir uygulama yapıldığını ancak tepki olunca değiştirildiğini, farklı bir niyetin söz konusu olmadığını söyledi.

Budak “Bu görüntüler sosyal medyada paylaşılınca ilkin doğru olamayacağını düşündük ancak araştırınca Güroymak ilçemizde bulunan Mevlana İlkokulu’nda çekilmiş eski görüntüler olduğunu tespit ettik. Okul müdürümüzle yaptığım görüşmede, merdiven yazılarının hazır set halinde alındığını, Türkçe’nin önemine dikkat çekmek için, özellikle de yabancı dillerden geçen ve yaygın olarak kullanılan kelimeler yerine Türkçe kelimelerin kullanılmasını teşvik etmek için yapıklarını söylediler. Yapıldıktan sonra tepki gelince de kısa süre sonra kaldırıldığını söylediler. Bu konuda okul idaremize güveniyoruz. Başka bir dile düşmanlık ya da ötekileştirici bir niyet asla olamaz. Okul idaremiz bu konuda hassas olduğu gibi ilçemizde bu minvalde bugüne kadar herhangi bir sorun da yaşanmamıştır” dedi.(Artı Gerçek)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu