Connect with us

Ortadoğu

Esad rejiminin çadır kampa düzenlediği saldırıda 6 sivil öldü, 75’i yaralandı

Suriye’deki Beşşar Esad rejiminin, İdlib ilinde yerinden edilenlerin sığındığı bir kampa düzenlediği misket bombalı saldırıda 6 sivil yaşamını yitirdi, en az 75 sivil yaralandı.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre, rejim güçleri sabah saatlerinde İdlib’in kuzeyindeki zorla yerinden edilen sivillerin yaşadığı Maram Kampı’na misket bombalı saldırı düzenledi.

Saldırıda 6 sivil hayatını kaybetti, en az 75 sivil yaralandı. Yaralılar, sivil savunma ekiplerince çevredeki hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

İdlib’deki durum?

Türkiye, Rusya ve İran, 2017’deki Astana toplantısında Esed rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturma karar aldı.

Rejim, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip 4 bölgeden 3’ünü ele geçirip İdlib’e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019’da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020’de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

İdlib bölgesi, yaklaşık yarısı yerinden edilmiş yaklaşık üç milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.

2011’den bu yana Suriye’deki savaş nedeniyle ülke içinde ve dışında yerinden edilen milyonlarca insan arasında yer alıyorlar. Yarım milyona yakın insan öldürüldü.

Şam, Rusya ve İran’ın desteğiyle, 2011’de hükümetin demokrasi yanlısı protestoları acımasızca bastırmasıyla patlak veren Suriye ihtilafının ilk aşamalarında kaybedilen zeminin çoğunu geri aldı.(AA)

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir