Politika

Ertan Aksoy: AKP’nin oyu yüzde 29, CHP’yle fark yüzde 1’in altında

Aksoy Araştırma Kurucusu Ertan Aksoy, partilerin yaklaşan seçim öncesi son oy oranlarını değerlendirdi: “AKP’nin son gelip dayandığı yüzde 30 sınırı vardı. Şimdi o oran yüzde 29’a gelmiş durumda. CHP’yle aralarındaki fark yüzde 0,5-0,7 gibi farklarla karşımıza çıkıyor. Nüfusun yüzde 70’den fazlası en az bir kere AKP’ye oy vermiş. Geldiği yer yüzde 29. Aradaki yüzde 41’in her geçen gün dönme ihtimali ortadan kalktı.”

BirGün TV’ye konuk olan Aksoy Araştırma Kurucusu Ertan Aksoy, faiz indirim kararından güncel oy oranlarına, AKP’nin kemik oyundan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası cumhurbaşkanlığı adaylığına dair birçok konudaki verileri paylaştı. Aksoy özetle şunları söyledi:

AKP YÜZDE 29

“AKP’nin son gelip dayandığı yüzde 30 sınırı vardı. Şimdi o oran yüzde 29’a gelmiş durumda. Diğer bulgu CHP’yle aralarındaki fark yüzde 0,5-0,7 gibi farklarla karşımıza çıkıyor. Yani yüzde 1 bile değil. Az farkla AKP önde. Ama daha doğru okumayla başa baş diyebiliriz. Nüfusun yüzde 70’den fazlası en az bir kere AKP’ye oy vermiş. Geldiği yer yüzde 29. Aradaki yüzde 41’in her geçen gün dönme ihtimali ortadan kalktı. Bugün iktidar daha fazla gerilimle, kredi dağıtarak bu sorunu çözebileceğini düşünüyor. Çözemez çünkü toplum içine düştüğü yoksullaşma halinin farkında.

Yüzde 29 bana göre AKP’nin kemik seçmeni. Ama kaybettikten sonra büyük ihtimalle çözülecek. Bütün lider partileri genelde ilk kayıptan sonra çözülmeye gider.

KILIÇDAROĞLU ADAY OLURSA ŞAŞMAM

Kılıçdaroğlu aday olursa şaşırmam. Aday olma ihtimalinin her geçen gün arttığını genel başkanı dinlerken anlıyorum. Ancak karar altılı masanın. Aday olması halinde uzun süredir yapılan ölçümler gösteriyor ki kazanabilir.

Seçimler belirlenen tarihte yapılırsa MHP’de ciddi bir baraj sorunu potansiyeli karşımıza çıkıyor. Çünkü kış ayları genel itibariyle oy kaybettiren aylardır. MHP’li seçmen muhalefete geçiyor. AKP’den de kopanların büyük çoğunluğu CHP’ye ve diğer sağ partilere gidiyor.

DEVA bizim ölçümlerimizde yüzde 2,5 altında gelmiyor. Gelecek Partisi yine yüzde 1 düzeyinde karşımıza çıkıyor.

Bana göre ikinci tura kalması halinde Erdoğan hiç olmadığı kadar ikinci tura güçlü girecek. Çünkü seçmenin önemli bir kısmının duygusal olarak kopmuş olması nefrete dönüştüğü anlamına gelmez. İşte o grubun Erdoğan’ın yenildiğini hissetmesi halinde tekrar Erdoğan’a dönme olasılığı mevcut. O nedenle muhalefetin birinci turda adayını seçtirmek için çalışması lazım. İlk turda da seçimin biteceğini düşünüyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu