Politika

Ermenistan’ın Kürt Milletvekili Hasanov: Düşmanlığın sonu yok

Ankara ve Erivan ilişkileri düzeltmek için adımlar atmaya devam ediyor. Hasanov, “Nereye kadar böyle devam edecek? Sınır kapıları ne zamana kadar kapalı kalacak?” diyerek sürecin hızlandırılmasın ve ilişkilerin normalleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Ermenistan Kürtleri Birliği Başkanı ve Milletvekili Kinyaze Hemid Hasanov, iki ülke ilişkilerini Independent Türkçe’ye değerlendirdi.

Hasanov, “Ankara-Erivan nereye kadar böyle devam edecek? Sınır kapıları ne zamana kadar kapalı kalacak?” diye sordu.

Kinyaze Hemid Hasanov

Cumhuriyet’ten önce Osmanlı’nın Ermeni halkına karşı “soykırım” uyguladığını iddia eden Hasanov, “Buna rağmen Ermenistan hükümeti Türkiye dahil tüm komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurmak istiyor” dedi.

3 milyon nüfusa sahip Ermenistan’ın orta düzey bir ekonomiye sahip olduğunu aktaran Hasanov, Nikol Paşinyan başbakanlığındaki hükümetin ekonomiyi düzeltmek için yoğun çaba sarf ettiğini söyledi.

Ermenistan’da halkın ne kadarının Türkiye ile ilişkilerin düzelmesini istediği yönünde ellerinde istatistiki veri olmadığını kaydeden Hasanov, “Bunu istemeyen bir kesim var ama halkın büyük çoğunluğu ve hükümet bu konuda kararlı. İki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin düzelmesinden yana tavır aldığını biliyoruz. Mesela sınır kapılarının açılması iki ülkenin de faydasına olur. Bu bölgelerdeki kentler ziyadesiyle bu sınır ticaretinden yararlanırlar” diye konuştu.

“İstenildiğinde aşılmayacak sorun yoktur”

“Neden Ermeni diasporasının büyük çoğunluğu Ankara-Erivan ilişkilerinin gelişmesine karşı çıkıyor?” sorusuna Hasanov, “Diaspora her zaman Ermenilerin ‘soykırım’a maruz kaldığını söyledi. Bu söylem yeni değil, uzun yıllardır bunu dillendiriyor. Diasporanın da bir kısmı Türkiye ile ilişkileri destekliyor ama büyük çoğunluğu karşı çıkıyor. Herkes bir şeyler söyleyebilir, önemli olan iki ülke hükümetlerinin kararlılığı ve yavaş da olsa ilişkileri geliştirme arzularıdır. İstenildiğinde aşılmayacak sorun yoktur” diye cevap verdi. 

Alican Sınır Kapısı

Alican Sınır Kapısı

Hasanov, şöyle devam etti:

“Şimdiye kadar özel temsilciler aracılığıyla bir görüşme gerçekleşti. Yakın zamanda bunun ikinci görüşmesi de gerçekleşecek. İlkinin olduğu gibi ikincisinin de iyi geçeceğini düşünüyorum. Çünkü iki taraf da yapıcı yaklaşım sergiliyor. Doğal olarak gelişen ilişkiler beraberinde yeni fırsatlar da getiriyor. Kürtler arasında ‘düşmanlığın sonu yoktur’ diye bir laf vardır. Ermenistan ve Türkiye arasında ilişkilerin düzelerek daha iyi olmasını umut ediyorum.”

“Erivan, dış politikası gereği herkesle iyi ilişkiler kurmak istiyor”

Ankara-Moskova arasındaki iyi ilişkilerin Türkiye-Ermenistan görüşmelerine olumlu yansıyacağı öngörüsünde bulunan Kinyaze Hemid Hasanov, sözlerini şöyle tamamladı:

Ermenistan ve Rusya’nın dostluğu uzun yıllara dayanıyor. Bu dostluk hala devam ediyor ve bunun hiçbir zaman kesileceğini düşünmüyorum. Erivan’ın Türkiye ya da Batı ile ilişkilerini geliştirmek istemesi Rusya karşıtlığı olarak sunuluyor, ancak bu doğru değil. Devletler için çıkarlar esastır. Bağımsız her devlet başka bir devlet ile siyasi ve ekonomik anlamda ilişkilerini geliştirmek istemesinden daha doğal bir şey olamaz. Ermenistan’da bu anlamda ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere Batı ile ilişkilerini daha da ileriye taşımak istiyor. Erivan dış ilişkiler politikası gereği tüm ülkeler ile ilişkilerini hep geliştirmek istemiştir. Dolayısıyla Rusya ile olan yakın dostluk diğer ülkelerle olan ilişkilere engel değildir.

Türkiye’nin atadığı özel temsilci Serdar Kılıç ile Ermenistan’ın özel temsilcisi Ruben Rubenyan’ın Moskova’da yaptıkları ilk görüşmenin “olumlu ve yapıcı” bir atmosferde gerçekleşmesi ve sonrasında yapılan açıklamada, “tam normalleşme hedefiyle” ve “ön şart olmaksızın” sürdürüleceği, tarafların bu konuda mutabık kaldığı duyurulmasından sonra geleceğe dair beklentilerde arttı.

Zaman içerisinde artan bu beklentilerin karşılık bulması için, atılacak olan olumlu adımlar..Bu adımlar her iki ülkeninde çıkarına olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu