Connect with us

Politika

Erdoğan’dan iki hasta hükümlüye af

Erdoğan, uyuşturucu ticareti ve silahlı tehditten 24 yıl hapse çarptırılan Hasan Şen ile ‘FETÖ’den 7,5 yıl hapis cezası alan Bilal Konakci’nin cezalarını ‘sürekli hastalık’ nedeniyle affetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla iki hükümlünün cezalarını affetti.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar göre 54 yaşındaki Hasan Şen,  “Uyuşturucu madde ticareti yapmak için uyuşturucu bulundurmak”, silahla tehdit” suçlarından üç ayrı mahkeme tarafından toplam 24 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı ve cezası kesinleştiği için 2018’den bu yana cezaevinde bulunuyor. Adli Tıp Kurumu 3’ncü Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun verdiği “sürekli hastalık” raporu ve Adalet Bakanlığı’nın 20 Haziran 2022 tarihli yazısı üzerine Erdoğan, Anayasa’nın 104. Maddesinin 16’ncı fıkrası uyarınca af kararı aldı.

BOMBA İMHACI POLİS 

Yine Erdoğan’ın aldığı kararla “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2018 yılında 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Yozgat Kadışehri nüfusuna kayıtlı 45 yaşındaki Bilal Konakci’nin de kalan cezası “sürekli hastalık ve sakatlık” gerekçesiyle affedildi.

ANKA’nın haberine göre polis memuru Bilal Konakci, İzmir Aliağa’da görevli iken Şubat 2009’da bir okulun önüne bırakılan bombayı imha etmeye hazırlanırken yaşanan patlamada gözlerini, sağ elini ve sol elinin işaret parmağını kaybetti. Ayrıca işitme kaybı yaşayan, bacaklarında yürüme zorluğu oluşan Konakci yüzde 98 engelliydi. 20 Aralık 2016’da ise ‘FETÖ’ kapsamında gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir