Politika

Erdoğan seçimi kazanırsa İmamoğlu’nu görevden alacak

“Sonbaharda seçim bekliyorum” diyen MetroPOLL’un sahibi Özer Sencar: Erdoğan seçimi kazanırsa Ekrem İmamoğlu’nu görevden alacak!

Metropoll Araştırma’nın kurucusu ve yöneticisi Özer Sencar, sonbaharda seçim beklediğini ve muhalefetin Cumhurbaşkanı adayını en geç Haziran ayında açıklaması gerektiğini söyledi. Sencar, “Erdoğan için seçim zamanı yoktur. Ne zaman kazanacağını hissederse seçim zamanı o zamandır” dedi. Sencar, Erdoğan’ın kazanması durumunda ise ilk iş olarak İmamoğlu’nu görevden alacağını öne sürdü.

Sencar, Erdoğan’ın seçimi kazanması durumunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu görevden alacağını öngördüğünü söylerken, muhalefetin, seçimi kazanma şansı olması durumunda İstanbul ve Ankara’yı kaybetme riskini alması gerektiğini belirtti. Sencar, ” Türkiye’yi alma gücün, ümidin, hazırlığın varsa İstanbul’u verirsin. Seçildikten 3 gün sonra da oraya kayyım atarsın” diye konuştu.Karar TV’den Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un sorularını yanıtlayan Sencar, politik atmosferi ve olası seçim senaryolarını değerlendirdi.

ZAFER PARTİSİ KARLI ÇIKACAK MANSUR YAVAŞ ZARAR GÖRECEK

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, geçtiğimiz günlerde partisinin seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı göreve çağırdıklarını açıklaması üzerine konuşan Sencer,

”Mansur Yavaş konusu gündeme girdi. 6 parti lideri neredeyse 4 aydır biraya gelip toplanıyor ama Zafer Partisi’nin Genel Başkanı’nın açıklaması kadar toplumda ilgi ve heyecan yaratmadı. Benim adayım Mansur Yavaş’tır dedi. Mansur Yavaş’a özel bir husumeti yoksa tamamen kendi algısını arttırmak Mansur Yavaş’ı destekleyen milliyetçi seçmenlerden kendisine seçmen devşirme olarak faydası olmuştur. Yavaş’a ciddi onarılması zor bir zarar verdiği kanaatindeyim. Bu adamın kefil olduğu kişi toplumda itibar kaybeder. Oyu binde bir bile olmayan ama belli ki siyaseti mevcut siyasi parti liderlerinden daha iyi takip eden birisi dolayısıyla Mansur Yavaş buradan ciddi zarar gördü. Kamuoyunda bunun zaman içerisinde ölçümlerle de muhtemelen göreceğiz. Buradan Zafer Partisi karlı çıkacak Mansur Yavaş’ın zarar göreceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bu açıklamanın Mansur Yavaş’ın altılı masanın muhtemel adaylığının önünü keser mi, o defteri kapatır mı? sorusuna Sencar,

”Bunun öyle bir etkisi olmaz. Mansur Yavaş’ın adaylığını etkileyecek faktör Mansur Yavaş’ın geçmişidir. Türkiye’de neredeyse 70 yıldır sağcı, merkez sağcı, dindar, bir iki istisna dışında kişiler Cumhurbaşkanlığı yapıyor. Şu anda muhalefetin içindeki en büyük parti Cumhuriyet Halk Partisidir, ahlaki gereklilik olarak adayın CHP’den çıkması gerek. Halbuki Yavaş ben herhangi bir partiden değilim diyor. CHP seçmeninin oyunu alacaksın ama ben hiçbir partinin bağlısı değilim diyeceksin bu Mansur Yavaş’ın en büyük handikaplarından bir tanesidir. Şu an iktidar ona dokunmuyor. Ben şu andan iktidarın Mansur Yavaş’ı himaye ettiği, koruduğu kanaatindeyim. Ekrem İmamoğlu’nun iktidar elinden geldiğince ezmeye çalışırken Yavaş’a hiçbir şey yapmıyorlar” şeklinde cevap verdi.

SEÇİMİN KADERİNİ BELİRLEYEN FAKTÖRLER

Seçimleri etkileyen en önemli 3 faktörün birincisi ekonomi, ikincisinin lider faktörü üçüncüsünün ise siyasal kutuplaşma olduğunu dile getiren Sencar, ”Kritik durumlarda lider ekonominin de önüne geçiyor. Özellikle 3. Dünya ülkelerinde lider ekonomik durum kadar önemlidir. AK Parti oyunun yarısını kaybetmiş nerdeyse ölüsü kalmış ama hala yüzde 35 oy çıkarıyor. CHP ve İYİ Parti’yi topladığımızda 40 puan etmiyor, burada liderlik çok önemli. Sağ seçmende bu kemik hali var, sol seçmende yok” ifadelerini kullandı.

Sencar, seçimin Kaderini belirleyecek faktörleri de şöyle sıraladı;
”Bir numaralı faktör kazabilecek bir adayın çıkması, kazanabilecek bir aday demek adayın belirlendiği gün Erdoğan’dan 10 puan öndeki adaydır.”

”İkinci faktör HDP faktörüdür. Çözüm süreci konusunda açık net görüşü olan, HDP ile savaşmayan bir aday olmalıdır. HDP’yi PKK ile yan yana koyarsanız Kürtlerden oy alma şansınız yoktur.”

”Kararsızlar şuanda 25 puan, bunun 13 puanı AK Parti ve MHP’ye oy verenler. Bu 12-13 puanlık Cumhur İttifaklı seçmenin bir puanı bile yeni partilere gitmiyor. AK Parti’den ayrılan ve başka yere gitmeyen kararsızların vereceği puan adaylık konusunda çok önemli. Seçmen ne iktidarın ne de muhalefetin ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu düzelteceğine inanmıyor. Ortadoğu’da seçimi kazanan liderdir.”

HDP ADAY ÇIKARMASA MİLLET İTTİFAKI DOĞRU ADAYLA KAZANIR

Şu andaki verilerle Millet İttifakı eğer doğru bir adayla çıkarsa ve HDP’de birinci turda aday göstermezse yüzde 99 Millet İttifakı’nın kazanacağını düşündüğünü dile getiren Sencar, ”Elimizdeki veriler bunu gösteriyor. Mansur Yavaş seçim sırasında Erdoğan’ın çok kolay yıpratamayacağı bir aday ama şu anda öyle bir şey yok. Ekrem İmamoğlu’nu şu ana kadar yıpratacağı kadar yıprattı. Bundan sonra daha fazla yıpratamaz. Ekrem İmamoğlu yıpratılmışlığın dibinde. İktidar bütün gücüyle İstanbul Belediyesi’nin bütün faaliyetlerini kontrol ediyor” dedi.


Sencar, “Rusya-Ukrayna arasında liderlik konusunda bir başarı hikayesi Türkiye’yi erken seçime götürür mü?” sorusuna, “Götürür. Erdoğan için seçim zamanı yoktur. Ne zaman kazanacağını hissederse seçim zamanı o zamandır” şeklinde yanıt verdi.
Sol ve muhalefetin 25 yıldır iktidarda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeterince tanımadığı kanaatinde olduğunun altını çizen Sencar, “Erdoğan’ı neyi ne zaman ve niçin yaptığını olaylar bittikten sonra anlıyor politikacılar. Şu ana kadar Erdoğan’ın icraatları konusunda yanıldığım tek konu olmadı. Muhaliflerin yanılgılarını hep tebessümle seyrettim, ‘Ülke ekonomisi o kadar kötü ki, Erdoğan’ın karşısında kimi koyarsanız kazanır’. Bu hayal aleminde uçuşmaktır. Muhalefet Türkiye’de henüz seçim sandığı güvenliğini sağlayamamış bir kitledir” şeklinde konuştu.

Sencar, “Bana göre Sonbaharda baskın bir seçim olma ihtimali var, bunu kuvvetli ihtimal olarak görüyorum. Erdoğan için seçim zamanı yoktur ne zaman seçileceğini hissederse o zaman yapar. Bu Ukrayna meselesinden dolayı bu ay da 3 puan artırırsa, 35 oyunu 38-39’a çıkarırsa muhalefet bunu kontrol edemez muhalefet ve Erdoğan erken seçime gider. Muhalefetin en geç Haziran başında adayını belirlemesi gerekiyor. Seçimi partiler değil, liderler götürür. ” ifadelerini kullandı.

MUHALEFET, EKONOMİNİN KÖTÜLÜĞÜNE GÜVENMEMELİ”

Sencar, muhalefetin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeterince tanımadığını savunurken, “Erdoğan’ı neyin niçin yaptığını olaylar bittikten sonra anlıyor politikacılar. Şu ana kadar Erdoğan’ın icraatları konusunda yanıldığım tek konu olmadı. Muhaliflerin şöyle bir yanılgıları var, ‘ekonomi o kadar kötü ki, Erdoğan’ın karşısında kimi koyarsanız kazanır’. Bu hayal aleminde uçuşmaktır. Muhalefet Türkiye’de henüz seçim sandığı güvenliğini sağlayamamış bir kitledir” diye konuştu.

“UKRAYNA MESELESİYLE OYLARINI ARTIRIRSA SEÇİME GİDER

Sencar, “Sonbaharda baskın ya da erken bir seçim olma ihtimali var, bunu kuvvetli ihtimal olarak görüyorum. Kazanabileceğini gördüğü an seçime gider Erdoğan. Bu Ukrayna meselesinden dolayı bu ay da 3 puan artırırsa, 35 oyunu 38-39’a çıkarırsa muhalefet bunu kontrol edemez, Erdoğan erken seçime gider. Muhalefetin en geç haziran ayında adayını belirlemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN SEÇİMİ KAZANIRSA İMAMOĞLU’NU GÖREVDEN ALIR

Sencar, Mansur Yavaş veya Ekrem İmamoğlu’nun aday olması durumunda Ankara veya İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin AK Parti’ye kalacağı durumuna ilişin olarak ise, “Türkiye’yi mi almak lazım, İstanbul’u mu? Türkiye’yi alma gücün, ümidin, hazırlığın varsa İstanbul’u verirsin. Seçildikten 3 gün sonra da oraya kayyım atarsın. Şu an 60 civarı belediyeye hükûmet kayyım atadı. Sanıyor musunuz ki Erdoğan seçimi kazandıktan sonra CHP’li belediye başkanları şu andaki yerlerinde kalacak? Erdoğan’ın İstanbul seyahatinde yaptığı 2 konuşma var. ’23 Haziran’dan sonra bu belediye başkanlarını alacağız’ mealinde konuşması var. Ne pahasına olursa olsun Erdoğan seçimi kazanırsa Ankara’yı bilmiyorum, İstanbul Belediye Başkanı alınacak. Zerre kadar şüphem yok bu konuda” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu