Politika

Erdoğan: Seçim tarihi için 10 Mart’ta yetkimi kullanacağım

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçimlerin 14 Mayıs’ta düzenlenebilmesi için 10 Mart’ta yetkisini kullanacağını söyledi.

Erdoğan partisinin Bursa’da düzenlediği ‘Gençlik Buluşması’nda konuştu. Programında önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Bu bir erken seçim falan değil, seçimi öne almak. Yapılan bu. Bir diğer adım olarak da biz burada aslında bir güncelleme yaptık.

Seçim tarihi resmi olarak cumhurbaşkanının bir yetkisi var. 10 Mart’ta cumhurbaşkanı olarak biz bu yetkimizi kullanacağız ve ondan sonra 60 gün süre var.

Altılı Masa’nın aday arayışına da değinen Erdoğan “Şimdi kendilerine ‘Gel’ deyince gelecek, ‘Sus’ deyince susacak, ‘Konuş’ deyince konuşacak kukla bir aday arıyorlar. Bulamıyorlar.  Dertleri, milletimizin namusu olarak gördüğü oylarla ülkeyi yönetecek sizlerin geleceğini inşa edecek bir cumhurbaşkanı çıkarmak, milletvekili seçmek değil. Bunların tek dertleri, her biri diğerinden hazzetmeyen, sayısının 6 mı, 10 mu olduğunu bilemediğimiz masa ortaklarının çıkarlarına göre hareket edecek bir isim bulmaktır” dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz 20 yıl önce ülkemizi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde tıpkı rahmetli Menderes’in, 73 yıl önce yaptığı gibi ‘yeter’ dedik. Bu ülkeye ve bu halka zulmeden kim varsa hepsine de rahmetli Menderes gibi ‘Yeter, söz milletindir.’ dedik. Fakat biz bunlarla yetinmedik. ‘Yeter, söz de karar da milletindir.’ diye ilave ettik. Şimdi de yaklaşık üç çeyrek asır sonra tekrar ‘Yeter, söz de karar da gelecek de milletindir’ diyoruz.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın İHA-SİHA açıklamasına dair ise Erdoğan “Hepsi 14 Mayıs. Bu arkadaş, her şeyden önce ifade etmiştim sen git çocuk bezi sat. Onların asıl mesleği odur. Home tekstil, çocuk bezi, bunları satar. Üzüntüm tabii şu, 15 sene bu benim yanımda hiçbir şey kapamamış. Neyin hesabını kime soruyorsun? Bu ülkede savunma sanayinde şu anda bini aşkın firma var. Ne cahil adamsın sen ya. Kalkacak Baykar, bu eserleri ortaya koyacak. Allah rahmet etsin. Baykar’ın sahibi benim dünürüm ama biz bu akrabalık bağını kurduğumuzda henüz bu adım atılmamıştı” şeklinde değerlendirdi.

Başörtüsü için anayasa değişikliği önerdiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Anayasa değişikliği yaparak bu işi bitirelim. Eğer samimiyseniz, samimiyet testine biz varız. Oldu oldu, olmadı alternatif yollarımız var. Onları da deneyeceğiz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu