Ortadoğu

Erdoğan ile Esad görüşecek’ iddialarına Şam’dan ilk yorum

Üst düzey Suriyeli kaynaklar, Türkiye medyasının “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında bir telefon görüşmesi olabileceği” yönündeki haberlere ilişkin yaptığı açıklamada iddiaları kesin bir dille yalanladı.

Türkiye gazetesinde dün yayınlanan bir haberde, İran ve Rusya ile yapılan Tahran ve Soçi görüşmelerinde “Suriye sahasına yansıyacak önemli kararlar alındığı” belirtildi.

Gazetenin haberinde, “Ankara’nın ‘Henüz erken’ dediği Erdoğan ile Esad görüşmesinin bir telefon düzeyinde de gerçekleşebileceği” iddiası da yer aldı.

Haberde ayrıca, “Türkiye; Rusya, İran ve Esad rejimi ile birlikte ülkenin doğusundaki PKK korsan devlet yapılanmasına karşı müşterek harekât teklifinde bulundu. Bir Körfez ülkesi ile Afrika’da yer alan bir başka İslam ülkesinin de Erdoğan-Esad görüşmesi için iki tarafla diplomasi trafiği yürüttüğü belirtiliyor” sözlerine yer verildi.

Lübnan merkezli Al-Mayadeen Televizyonu web sitesine açıklamalarda bulunan üst düzey Suriyeli bir yetkili, “Suriye ve Türkiye cumhurbaşkanları arasında temas olasılığından bahsetmenin tamamen yanlış olacağını” belirterek bu iddiayı yalanladı.

Öte yandan Beşar Esad yönetimine yakınlığı ile bilinen Al-Watan gazetesi de aynı haberi paylaşarak bu bilgiyi teyit etti.

Suriye hükumeti geçtiğimiz Mayıs ayında, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi’ne sunduğu mektupta, Türkiye’nin Rojava ve Suriye’nin kuzeyinde “güvenli bölge” oluşturma adıyla yeni bir askeri operasyon başlatma planlarını şiddetle kınamıştı.

Bu iddia dün günlük basın toplantısı düzenleyen Kremlin Sözcüsü Dimity Peskov’a sorulmuştu.

Konunun Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında birkaç gün önce Soçi’de yapılan görüşmede gündeme gelip gelmediği sorusuna Peskov, “Kısa bir süre önce Soçi’de yapılan görüşmede Suriye meseleleri istişare edildi. Ancak telefonla ikili temasların olasılığı Türk veya Suriye tarafına sorulmalı” cevabını vermişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu