Connect with us

Ortadoğu

Erbil’deki bombalı saldırı ile bağlantılı iki kişi yakalandı

Erbil Asayişi, Hawkar Abdullah Resul’un aracına bomba yerleştiren 2 şüpheliyi yakaladı. Şüphelilerin patlamada hayatını kaybeden  Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin(KYB) Zanyari Kurumunun Anti Terör birimi eski komutanlarından Hawkar Abdullah Resul’un yakın koruması olduğu öğrenildi.

Bugün öğlen saatlerinde “32. Park” semtinde Kürdistan Yurtseverler Birliği(KYB) eski Zanyari Kurumu Anti Terör  Ninonova Biriminin Başkanı Hawkar Abdullah Resul’un aracında bir patlama meydana geldi. Patlama sonucu Hawkar Abdullah Resul hayatını kaybederken eşi ve kız kardeşi ile 2 çocuğu ise yaralandı.

Rudaw’ın haberine göre, bomba yüklü aracın patlaması olayı ile ilgili olarak iki kişi tutuklandı. Tutuklanan kişilerin Hawkar Abdullah Resul’un yakın koruması olduğu öğrenildi.

Irak Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi’nden saldırıya ilişkin yapılan ilk açıklamada ise, eski bir KYB Anti terör görevlisi olan Hawkar Abdullah Resul’un aracına 2 bomba yerleştirildiği belirtildi.

Saldırıyı  “terör eylemi” olarak nitelendiren Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi faillerin en kısa sürede yakalanarak cezalandırılacağı belirtildi.

Zanyari Kurumu’ndan açıklama

Öte yandan KYB’ye bağlı Zanyarai Kurumu’ndan Hawkar Abdullah Resul’un bombalı saldırıda yaşamını yitirmesine ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Daha önce resmi görevde bulunan Şehit Hawkar, terörle mücadele ve güvenlik güçlerinde bölgenin huzur ve güvenliğine hizmet etmiştir.

Hayatını kaybeden şehit Hawkar’ın  ailesine taziyelerimizi sunar, yaralılara acil şifalar dileriz.Güvenlik güçlerini olayı soruşturmaya, gerçeği kamuoyuna açıklamaya ve adalete teslim etmeye ve cezalandırmaya çağırıyoruz”.

Hawkar Abdullah, KYB’nin Ninova’daki istihbarat ve terörle mücadele dairesi başkanıydı. KYB Başkanı Bafıl Talabani’nin Süleymaniye’de Lahur Şeyh Cengi’ye bağlı güvenlik kurumlarına yönelik başlattığı görevden alma sürecinde Hawkar Abdullah görevini bırakarak Erbil’e yerleşmişti.

Devamı…