Ortadoğu

Erbil’de iki akademisyen öldürüldü, Barzani’den açıklama geldi

Erbil’de bir öğrenci tarafından silahlı saldırıya uğrayan Kawan İsmail ve İdris Hemexan yaşamını yitirdi. Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ise olayla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Selahaddin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Dr. Kawan İsmail ve Soran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İdris Hemexan’ı bugün bir öğrenci tarafından silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralanan ve hastanede tedavi altına alınan Dr. İsmail, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Daha önce Dekan Dr. Kawan İsmail’i birçok kez tehdit eden şahıs, bugün sabah saatlerinde saldırıda bulundu. Dr. Kawan İsmail’le birlikte fakültenin danışma bölümünde çalışan bir personele de mermi isabet etti. 5 merminin isabet ettiği Dr. İsmail yaşamını yitirdi. Yaralı personelin ise tedavisi sürüyor.

Soran Üniversitesi’nde sorun yaşadığı kadın öğretim üyesini öldürmek için evine giden şahıs, burada kadın öğretim görevlisini bulamayınca eşi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İdris Hemexan’ı öldürdü.

Erbil Asayişi’nden bir kaynak iki akademisyeni öldüren ve bir üniversite personelini yaralayan zanlının yakalandığını açıkladı. 

Başbakan Mesrur Barzani, bugün silahlı bir saldırgan tarafından Erbil’de öldürülen iki akademisyenle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“Dr. Kawan İsmail ve Dr. İdris Hemexan’ın şehit edilmesinden büyük üzüntü duyuyorum” diyen Barzani, “Bu iki saygın hocayı kaybetmek acı bir felakettir. Ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum. Yüce Allah onları cennetiyle mükafatlandırsın” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı ile güvenlik kurumlarının kısa sürede katil zanlısını yakalamayı başardığını belirten Barzani, “İçişleri Bakanlığı ve güvenlik kurumları ruhsatsız silahların kullanımının son bulması için her türlü önlemi almalı, hangi mevkide olursa olsun suçlularla mücadele etmelidir” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu