Politika

Başkan Neçirvan Barzani, Birleşik Ortak Görev Gücü Komutanı ile görüştü

Kürdistan Bölgesi Başkanı ve Kürdistan Peşmerge Kuvvetleri Başkomutanı Neçirvan Barzani bugün Erbil’de Irak ve Suriye’de IŞİD’i yenilgiye uğratmak için askeri örgüt olan Birleşik Ortak Görev Gücü – Doğal Kararlılık Operasyonu Komutanı Tümgeneral John Brennan ve beraberindeki üst düzey heyeti kabul etti.

Peşmerge Bakanlığı’ndaki reform sürecinin ele alındığı toplantıya Kürdistan Yurtseverler Birliği Başkanı Sayın Befel Celal Talabani, Peşmerge Bakanı Sayın Peşmerge Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı ve çok sayıda Peşmerge komutanı ve yetkilisi katıldı. Toplantıda, Peşmerge güçlerinin birleşmesi ve sürecin önündeki mevcut engellerin yanı sıra ABD’nin birleşme çabalarına ilişkin önerisi de ele alındı.

Başkan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin ABD ve müttefiklerine IŞİD’e karşı mücadelede devam eden desteklerinden dolayı minnettarlığını dile getirdi ve Kürdistan Bölgesi Başkanlığı ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin reformlar ve Peşmerge güçlerinin birleşmesi sürecine verdiği desteği bir kez daha teyit etti.

Brennan, kendi adına, ABD’nin Peşmerge’yi Peşmerge Bakanlığı altında tek bir komuta ile birleşmesi ve görevlerini etkin bir şekilde yerine getiren yetenekli bir ulusal güç haline gelmesi için desteklemeye ve yardım etmeye devam edeceğini vurguladı.

Görüşmelerde ayrıca terörle mücadeledeki son gelişmeler, Peşmerge güçleri ile Irak ordusu arasında işbirliğine duyulan ihtiyaç ve uluslararası koalisyonun Irak ve Kürdistan Bölgesi’ne verdiği desteğin devam etmesi de ele alındı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu