Ortadoğu

Erbil’de füze saldırısı 

Erbil’de bir füze saldırısı sonucu bir petrol tankı alev aldı ve dört füze ile dolu bir fırlatma rampası bulundu.

Irak güvenlik güçlerinden yapılan açıklamada, Pazar günü(dün) Irak’ın kuzeyindeki Erbil’de bir petrol rafinerisine füze saldırısının düzenlendiği ve tanklardan birinde yangın çıktığı ve rafinerinin kontrol altına alındığı belirtildi.

Açıklamada, herhangi bir can kaybına yol açmadan rafineri yakınlarına bir füze düştüğü belirtildi.

Irak Kürdistan Bölgesindeki terörle mücadele yetkilileri Pazar günü erken saatlerde altı füzenin Erbil’deki Kar Rafinerisi yakınına indiğini ve Ninova Valiliği’nden fırlatıldığını eklemişti.

Güvenlik güçleri, saldırının ardından Ninova Ovası’nda dört füzeyle dolu bir fırlatma rampası bulduklarını ve etkisiz hale getirebildiklerini söyledi.

Irak Başbakanı Mustafa Al-Kazemi’nin ofisi Twitter’da yaptığı açıklamada, Al-Kazemi’nin Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani ile yaptığı telefon görüşmesinde, “kahraman silahlı kuvvetlerimizin korkakça saldırının faillerini takip edeceğini doğruladı” dedi. “

Altı Nisan’da aynı rafinerinin yakınına üç füze herhangi bir can kaybı veya hasara neden olmadan düştü.

Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ndeki kaynaklar o sırada Reuters’e, rafinerinin Car Group Energy CEO’su işadamı Baz Karim Barzanji’ye ait olduğunu söyledi.

Mart ayında İran, yarı özerk bölgenin başkentine türünün ilk örneği bir saldırıda bir düzineden fazla balistik füzeyle Erbil’e saldırdı ve saldırının ABD ve müttefiklerini hedef aldığı ortaya çıktı. Saldırıda bir kişi yaralandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu