Dünya

Erbil saldırısı sonrası İran milisleri Suriye’de yeniden konuşlandı

Yerel kaynaklar, Suriye topraklarının farklı bölgelerinde bulunan İran milislerinin olağanüstü hareketlilik halinde bulunduğunu bildirdi. Hareketliliğin İran’ın Irak Kürdistan özerk bölgesine saldırısı ile bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre Şibli bölgesindeki diğer alanlara, kenar mahallelerdeki ve çöl bölgesinde çiftliklere ek olarak, Fırat’ın batısındaki Ebu Kemal’de ve çevresinde bulunan milisler, mevziilerini değiştirerek yeni noktalara konuşlandı.

Kaynaklar, İran kanadı altında faaliyet gösteren milislerin, güçlerini ve silahlarını Rakka’daki Meyadin çölünün iki bölgesinde kasten yeniden konuşlandırdığını ve onları çölün derinliklerine transfer ettiğini belirtti. Kaynaklar, başkent Şam’ın banliyölerinde ve Şam kırsalında Lübnan sınırına yakın alanlarda benzer faaliyetler hakkındaki bilgilerin yanı sıra İranlı milislerin, Palmira, çöl (badiye) bölgesi ve Humus’un doğu kırsalındaki diğer bölgeler gibi bu bölgelerin dışındaki hareketliliğine de değindi.

Bu gelişmeden birkaç gün önce İsrail, 7 Mart’ta Şam Uluslararası Havalimanı yakınlarındaki bu milislere ait askeri bölgeleri hedef almış, İran Devrim Muhafızları’na bağlı iki Kudüs Gücü subayı ve İran’a bağlı milislerin arasında faaliyet gösteren iki Suriye uyruklu unsur öldürülmüştü.

Aynı şekilde birkaç gün önce Suriye’deki internet siteleri, benzer bir harekata dair haberler yayınladı. Öyle ki 7 Mart’ta Aynu’l Fırat (Eye of the Euphrates) ağı, İran Devrim Muhafızları’nın sürpriz bir şekilde onlarca militanı Ebu Kemal şehrinden Irak’ın el-Kaim şehrine transfer ettiğini bildirdi.

Aynu’l Fırat muhabiri, Devrim Muhafızları milislerinin el-Camiaat bölgesindeki ve el-Haggana çevresindeki karargahlarından yaklaşık 150 unsuru, Irak’taki el-Kaim şehrinde bulunan Fırat Nehri kıyısındaki el-Sincak bölgesine transfer ettiğini açıkladı.

Suriye- Irak sınırında bazısı terörist, bazısı da kaçakçılık operasyonlarıyla bağlantılı askeri nedenlerle bitmeyen şiddetli bir gerginlik yaşanıyor. Deyrizor’un doğu kırsalında, Irak ile olan Ebu Kemal çöl sınırında cuma gününü cumartesine bağlayan gece uyuşturucu ve sigara kaçakçılığı yapan bir grup kaçakçı ile Irak sınır muhafızlarına bağlı güçler arasında çatışmalar yaşandı. SOHR’a göre çatışmalar, kaçakçıların Irak sınırını geçmeye teşebbüs etmesiyle başladı. Irak sınır muhafızları, kaçakçıları yakalamaya çalışırken, kaçakçılar ise Suriye topraklarına kaçmayı başardı. Can kayıplarına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ürdün sınırına yakın es-Suveyda ve Dera kırsalından başlayarak Suriye- Irak sınırı boyunca Suriye toprakları, büyük bir uyuşturucu kaçakçılığına tanık oluyor. Kaçakçılık faaliyetleri, son günlerde artarak devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu