Connect with us

Politika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüştü.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye ilk kez resmi ziyarette bulunan Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Scholz ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa görüştü.

Görüşmenin ardından Scholz ve Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Scholz ile siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel ilişkileri ele aldıklarını belirterek “Şu anda sadece bölgesel değil, dünya gündemini teşkil eden, işgal eden Rusya-Ukrayna konusunda ağırlıklı olarak değerlendirme fırsatını bulduk” dedi.

Ukrayna savaşına ilişkin konuşan Erdoğan, “Ukrayna ve Rusya bağlamındaki gelişmeler dikkat çekici. NATO müttefiki iki ülke olarak müşterek görüş ve endişelere sahip olduğumuzu özellikle teyit ettik. Bir yandan güvenlik, diğer yandan çözüme yönelik diplomatik çabaların hızlandırılması yönünde mutabık kaldık” açıklamasını yaptı.

Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının Antalya’da bir araya geldiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye olarak tarafları bir araya getirme, diyaloğun tesisi noktasında önemli ilerlemeler kaydedilmesine yardımcı olduk. Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanları, dışişleri bakanımın da katılımıyla Antalya’da bir araya geldiler. Bu toplantı diplomasinin hanesine kaydedilmiş önemli başarı” diye konuştu.

Erdoğan şöyle devam etti:

“Kalıcı ateşkesin tesisi noktasındaki çabalara yılmadan devam edeceğiz. Gündemimizdeki ikili ve birçok meseleyi değerlendirdik. Almanya ile mevcut yüksek düzeyli istişare mekanizmalarımızın canlandırılması gerektiğine inanıyorum. Yüksek düzeyli stratejik toplantısında sıra Almanya’da. En yakın zamanda yüksek düzeyde stratejik konsey toplantımızı Türkiye’de gerçekleştireceğiz.

G-20 üyeleri olarak ekonomik ortaklığımızı küresel düzende daha da ileri taşımamız ortak menfaatimizedir. 2020 yılında 38 milyar dolar civarında gerçekleşen ikili ticaret hacmimiz 2021’de 41 milyar doları aşmış vaziyette.

Bu rakamı 50 milyar dolara taşımakta kararlıyız. İşbirliğimizin yenilenebilir enerji, iklim değişikliği ile mücadele, yeşil dönüşüm, yapay zekâ ve dijitalleşme gibi yeni alanlarda yoğunlaşmamızın bu hedefe yardımcı olacağına inanıyorum.

Turizmde bu sene salgın öncesi dönemin rakamlarının yakalanması için özellikle çalışıyoruz. Bizim turizmdeki etkin iki ülkemiz, bir Rusya iki Almanya idi. Almanya ile olan turizmdeki münasebetlerimizi yine aynı kararlılıkla devam ettireceğimize inanıyorum.“

Erdoğan’dan ilahiyat fakültesi isteği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Scholz’dan Türk Alman Üniversitesi’nde ilahiyat fakültesi kurulmasını istedi.

Erdoğan, “İstanbul’daki Türk Alman Üniversitesi bizim için önemli ve ciddi sıçrama tahtasıdır. Bunu da Sayın Şansölye ile özellikle görüştük. Türk Alman Üniversitesi’nde ilahiyat fakültesi kurulması, Almanya ayağında da süratle adımın atılmasını kendilerine teklif ettim. Sözleşmenin altyapısında bu mevcut. Bu adımı da atmak suretiyle bir an önce Almanya ayağında da Türk Alman Üniversitesi’ni kurmamız, özellikle ilahiyat konusunda açığın giderilmesinde çok çok fayda sağlayacaktır” dedi.

Almanya Başbakanı Scholz, Rusya’nın saldırısı altındaki Ukrayna’da önceliklerinin ateşkes ve siviller için güvenli koridorlar açmak olduğunu söyledi: “Savaş yaşanan dönemde bir araya geliyoruz. Hiçbirimiz böyle bir olayın gerçekleşeceğini düşünemezdik. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı devam ediyor. Orada hayatlarını kaybeden insanları görünce endişeleniyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı ve ben en kısa zamanda ateşkese ulaşılması konusunda hemfikiriz. Siviller için güvenli koridorların sağlanması gerek.”

Scholz, Rusya lideri Vladimir Putin’e de şu çağrıda bulundu: “‘Artık durun’ diyoruz, ‘Sadece diplomatik çözüm olabilir’ diyoruz. Rusya ile Ukrayna arasındaki görüşmeler son derece önemli. Sonuçların elde edilmesi, silahların susması en önemlisi. Türk müttefiklerimizin diplomatik çözüme katkıda bulunmak istemelerini olumlu karşılıyoruz. Türkiye’de iki ülkenin dışişleri bakanının görüşmesi çok yararlı olmuştur.”

Almanya lideri konuşmasına şöyle devam etti:

“Almanya’ya 100 binden fazla göçmen geldi. Çok sayıda üçüncü ülke vatandaşı da Ukrayna’dan kaçıyor. Hepimiz bu konuda destek olmalıyız. Bu sorumluluk hepimizde. Ukrayna’nın kendini savunmasını sağlamak istiyoruz. Montrö Anlaşması uyarınca boğazların savaş gemilerine kapatılmasının krizin daha da tırmanmamasına katkısı olduğunu düşünüyoruz. NATO nezdinde işbirliği içinde olmamız son derece önemli. Şu anda değişmiş olan güvenlik durumuyla karşı karşıyayız. NATO’nun, doğu sınırındaki ülkelerde güçlerini yoğunlaştırılacağı yönünde bilgi verdik. Hava polisi uygulaması Almanya tarafından yürürlüğe konulacak. Hukukun ihlal edilmesi, bizim de güçlü olmamız gerektiğini gözler önüne serdi. Bu nedenle federal ordumuz için 100 milyar euroluk ilave fon konusunda karar verdik.

Ekonomik işbirliği hakkında da görüştük. Yapılacak çok şey var. Sayın Cumhurbaşkanı da bazı konulara değindi somut olarak. Bazı görüşme formatları üzerinde karara vardık. Sadece Almanya ve Türkiye arasında değil, aynı zamanda AB ile Türkiye arasında elbette enerji alanında işbirliği çok önemli. Almanya fosil enerji kaynaklarından vazgeçmeye başladı. Elektriğimizi rüzgar enerjisiyle, yenilenebilir kaynaklardan sağlamak istiyoruz. Özellikle hidrojen konusunda ithalat yapmak durumundayız. Gelecekte bazı ülkelerden ithalatımız olacak. Enerjinin farklı kaynaklardan sağlanması, çeşitli olması ve farklı kaynaklardan, ülkelerden sağlamamız gerekir Rusya’ya bağımlı olmamak için. Böylece kendi kararlarımızı bağımsız verebilmemiz gerekir. Burada Afrika ve Avrupa arasında enerji terminallerini kurmalıyız. Hem gaz hem de fosil enerji kaynakları için geçerli. Demokratik ülkeler olarak işbirliği içinde olmalıyız, NATO bunun önemli temelini oluşturuyor.

Şu anda Atlantik ötesi ilişkiler daha fazla önem kazandı. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa, Türkiye de dahil yakın işbirliği içindedir. Güvenliğimizi savunmak durumundayız. Hukuk devleti, demokrasi ve insan hakları bu bağlamda önemli konular.“

“Görüş ayrılıkları var”

İnsan hakları ve hukuk devleti konusunda görüş ayrılıkları olduğunu belirten Scholz, şöyle konuştu:

“Sizin İsrail Cumhurbaşkanı ile sürdürdüğünüz görüşmeleri memnuniyetle karşılamaktayım. Aynı zamanda Yunanistan Başbakanı ile olumlu görüşmeler sürdürdünüz. Türkiye ile AB işbirliği içindeler, gelecek için planlarımız var. Üst düzey diyalog formatlarını yürürlüğe sokacağız. Gümrük Birliği konusunda müzakereler sürecek. Göç ve mülteciler konusunda işbirliğimiz çok önemli. Şu an Ukrayna konusunda bu konular bitmiyor. Şiddet yaşandığı sürece maalesef hala insanlar göç edecek güvenli yerler arayacaklar. Bu açıdan bu insanları korumak insani sorumluluğumuz.

İkili ilişkilerimiz iyi, özellikle Almanya’da çok sayıda Türkiye kökenli hemşerimiz var. Onlar bizim toplumumuzun önemli unsurları. Görüş ayrılıkları da var tabii ki. Örneğin insan hakları, hukuk devleti söz konusu olduğunda. Türkiye’de ev hapsi, tutukluluk alan Almanya vatandaşları söz konusu. Burada bazı gelişmeler yaşandı. Hâlâ devam edenlerin en kısa zamanda çözüme kavuşacağına inanıyoruz.“

Görüşmenin ardından İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son 5 günde yürüttüğü diplomasiyle ilgili sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Almanya Başbakanı ile görüşme sayın Cumhurbaşkanımızın son 5 günde dünya liderleriyle gerçekleştireceği 14. yüz yüze görüşme olacak. Her şey, dünyada barış, istikrar ve adaletin tesis edilmesi için. Güçlü siyasi liderlik, güven ve istikrarı esas alan sosyo-ekonomik yapımız ülkece en büyük imkanımız.” ifadelerini kullandı.

İlk kez Türkiye'ye geldi! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Scholz'le görüştü
Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir