Makaleler

Enkaz altındaki mal varlıkları, ölenlerin banka hesapları ve kripto paralar ne olacak?

6 Şubat Maraş depremlerinin arkasından 11 kentte yıkılan enkazda kalan kişilerin mal varlıkları, yatırımları ne olacak soruları cevap ararken HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkaz altındaki mal varlıkları, ölenlerin banka hesapları ve kripto paralarının akıbetiyle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’yla yaptığı görüşmeyi yazdı. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan aldığı bilgileri aktaran Alçı, şunları kaydetti:

“Enkaz altında bulunan değerli eşyalar üzerlerine adres yazılarak tutanak altına alınıyor. Bunlar daha sonra emniyetin depolarına kaldırılıyor. Bu varlıkları almak için başvuruda bulunmak ve hak sahibi olduklarını detaylı tasvir ile ispat etmek gerekiyor. (Cüzdanın içine ya da kasada şu kadar para vardı, şu vardı vs) Başvuru sahiplerinin bilgileri bulunanlarla örtüşürse emniyetten kayıpları teslim alabiliyorlar.
*****
Vefat eden kişinin bankadaki mal varlıkları ile ilgili 1. derece yakınları öncelikli hak talebinde bulunabiliyor. Şayet 1. derece yakını da kalmadıysa 2. derece yakınlardan başlayıp daireyi genişleterek talep için başvurmak mümkün.

Vefat eden kişinin mal varlığında hak sahibi olanlar MASAK aracılığıyla kripto borsalarından paralarını alabilirler… Ancak ölen kişi dijital cüzdan kullanmak yerine coin’lerini dijital paraların alınıp satıldığı bir borsa hesabında tutuyorsa yakınları o zaman yukarıda yazdığım gibi MASAK üzerinden paraya erişim sağlayabiliyor.”

Yazının tamamı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu