Dünya

Endonezya’da futbol maçında çıkan izdihamda 129 kişi öldü

Endonezya’da kaybeden takımın taraftarları sahaya girdi. Polisin biber gazıyla müdahalesinin ardından yaşanan izdihamda 129 kişi öldüğü 180 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Endonezya’nın java adasının doğusunda yer alan Surabaya merkezine bağlı Doğu java ilindeki Arema FC ile Persebaya Surabaya kulüpleri arasında oynanan futbol maçında çıkan izdihamda 129 kişi öldü, 180 kişi de yaralandı. Ev sahibi Arema’nın taraftarları takımlarının 3-2 mağlup olmasının ardından sahaya indi. Polisin biber gazı atmasıyla başlayan kaos izdihama dönüştü. Doğu Java polis şefi Nico Afinta, maçta Arema taraftarlarının sahayı indiğini ve polisin ve göz yaşartıcı gaz atarak kalabalığın izdihamına ve boğulma vakalarına yol açtığını söyledi.

İZDİHAMDA EZİLENLER HAYATINI KAYBETTİ

Kanjuruhan stadyumunda yerel raporlar, maçtan sonra 40 bin seyirciden 3 bine yakınının sahaya girdiğini açıkladı. Çıkan kaosta 129 kişinin hayatını kaybettiği, 180 kişinin de yaralandığı belirtildi. Ölenler arasında iki polis memuru da bulunuyor. Doğu Java polis şefi Afinta, birçok kişinin bir çıkışa koştuğunda ezildiğini ve boğulduğunu belirterek “Çıkışta bir noktaya çıktılar, sonra bir birikim oldu, birikim sürecinde nefes darlığı, oksijen eksikliği vardı” dedi.

YARALILAR TOPLANIYOR

Yetkililer ölü sayısını önce 127 olarak açıkladı ancak bir polis sözcüsü daha sonra ölü sayısını 129 olarak bildirdi. The Guardian’ın yerel yetkililerden edindiği bilgilere göre Malang Regency sağlık ofisi başkanı Wiyanto Wijoyo daha önce yetkililerin hala yaralıların sayısını toplamakta olduğunu söyledi.

Wiyanto, kurbanların “Kaos, aşırı kalabalık, ayaklar altında çiğnenme ve boğulma nedeniyle öldüğünü” belirterek, yaralıların farklı yerel hastanelere sevk edildiğini de sözlerine ekledi.

Binlerce Arema taraftarının sahaya akın etmesiyle mücadelenin başladığı bildirildi. Persebaya oyuncuları hemen oradan ayrıldı ancak hala sahada olan birkaç Arema oyuncusu da saldırıya uğradığı ifade edildi(AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu