Connect with us

Yaşam

Diyarbakır’da Jina Emini yürüyüşüne yasak

Diyarbakır’da Dicle Amed Kadın Platformu tarafından yarın düzenlenmesi planlanan yürüyüş yasaklandı.

İran’da polis gözaltısı sonrası hayatını kaybeden Jina Emini için Diyarbakır’da Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) tarafından 2 Ekim Pazar günü düzenlenecek yürüyüş yasaklandı.

Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, yürüyüşün “Kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak” gerekçesiyle yasaklandığı belirtildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulacağı savunularak, “can ve mal güvenliğinin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin ve kamu esenliğinin sağlanmasının güçleşeceği gerekçesiyle, “öncesinde veya sonrasında herhangi bir yürüyüş etkinliği olmaksızın basın açıklaması yapma hakkı” saklı kalmak kaydı ile, bildirimde bulunulan “yürüyüş etkinliğinin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A, B ve C maddeleri gereğince 02.10.2022 günü saat 00.01’den 02.10.2022 günü saat 23.59’a kadar (1) gün süreyle YASAKLANMIŞTIR” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan bugün Ankara, Adana, Bursa ve Antep dahil pek çok kentte Emini için kadınların yürüyüş yapacağı bildirildi.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir