Bilim & Teknoloji

En Eski Modern İnsan DNA’sı

raştırmacılar, modern insan genomunun en eski parçalarını, iki mağara adamının 7.000 yıllık kemiklerinden elde edilen DNA’yı keşfetti.

Araştırmacılar, modern insan genomunun bulunan en eski parçalarının (İspanya’da gün ışığına çıkarılan 7.000 yıllık iki mağara adamının kemiklerinden alınan DNA) şimdi ortaya çıkarıldığını söylüyor.

Araştırmacılar, bu bulguların oradaki mağara adamlarının bugün bölgedeki insanların ataları olmadığını öne sürdüğünü ekledi.

Bilim insanları yakın zamanda soyu tükenmiş en yakın akrabalarımız Neandertaller ve Denisovalıların genomlarını sıraladılar. Soyumuz açısından en eski modern insan genomları ele geçirildi ve bunlar 1991 yılında Alpler’de bulunan 5.300 yıllık bir mumya olan Buz Adam Ötzi’den elde edildi. Araştırmacılar DNA’yı daha eski insan hücrelerinden bile kurtardılar; ancak bu, kromozomlarımızın barındırıldığı çekirdekten değil, vücudumuz için enerji üreten mitokondriden geliyor. (Mitokondriyal DNA yalnızca annelerden aktarılır.)

Şimdi araştırmacılar, kuzey İspanya’da ortaya çıkarılan iki mağara adamının kalıntılarından genom parçalarını kurtardılar.

Brana 1 adlı eski bir mağara adamının iskeleti, modern insanda bulunan en eski DNA'yı ortaya çıkardı.Kredi bilgileri: Alberto Tapia

İspanya Ulusal Araştırma Konseyi’nde paleogenetikçi olan araştırmacı Carles Lalueza-Fox, WordsSideKick.com’a şöyle konuştu: “Bunlar, modern insanın tarihöncesine ait en eski kısmi genomlardır.”

İki genç yetişkin erkeğin iskeletleri, 2006 yılında, ana girişi 4.920 feet (1.500 metre) yükseklikte bulunan Cantabria Sıradağları’ndaki bir mağarada mağara kaşifleri tarafından tesadüfen keşfedildi. Kışlar özellikle soğuk geçiyor ve bu da kemiklerdeki DNA’nın korunmasına katkıda bulunuyor.

Bu kemikler, Orta Doğu’dan gelen Neolitik yerleşimcilerle birlikte tarımın İber Yarımadası’na yayılmasından önceki Mezolitik döneme aittir. Bir kumaş üzerine işlenmiş kızıl geyik köpeklerinin süslerine bakılırsa bu mağara adamları avcı-toplayıcıydı.

Bilim insanları bu iki mağara adamının kemiklerinden insan genomunun yüzde 1,34’ünü ve yüzde 0,5’ini elde etti. Analizler, İspanya, Portekiz ve Andorra da dahil olmak üzere İber Yarımadası’nın mevcut popülasyonlarının bu eski avcı-toplayıcılarla genetik olarak bağlantılı olmadığını gösterdi. Bunun yerine, bu mağara adamları genetik olarak Kuzey Avrupa’daki mevcut popülasyonlara daha yakındı.

Lalueza-Fox, “[İber Yarımadası’ndaki] Baskların, Bask Ülkesinde izole edilmiş Mezolitik Çağ’ın torunları olabileceğini öne süren birçok çalışma var.” dedi. “Modern Baskların bu iki bireyle genetik olarak ilgisiz olduğunu bulduk.”

Bilim adamları ayrıca bu mağara adamlarından birinin mitokondriyal DNA’sının tamamını da buldular. Bu, Mezolitik dönemdeki Avrupa popülasyonlarının genetik olarak oldukça tekdüze olduğunu gösterdi.

Lalueza-Fox, “Coğrafi uzaklıklarına rağmen, günümüz İngiltere, Almanya, Litvanya, Polonya ve İspanya’ya karşılık gelen bölgelerdeki insanlar aynı mitokondriyal soyu paylaştılar.” dedi. “Bu avcı-toplayıcılar göçebe alışkanlıklarla yaşıyorlardı ve ortak bir kökene sahiptiler.”

Araştırmacılar şimdi her iki mağara adamının genomlarını tamamlamaya çalışıyor. Lalueza-Fox, bu tür verilerin “Avrupa popülasyonlarında Neolitik çağın gelişiyle birlikte değişen genlerin araştırılmasına” yardımcı olabileceğini söyledi.

Bilim adamları bulgularını bugün (28 Haziran) Current Biology dergisinde çevrimiçi olarak detaylandırdılar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu