Connect with us

Sağlık

Dünyanın yarısı akıl sağlığını kaybedecek

ABD’li bilim insanlarının yaptığı geniş çaplı bir araştırmada, dünyanın yarısının 75 yaşına kadar akıl sağlığını kaybedeceği, özellikle kadınların anksiyete bozukluğu nedeniyle tehlikede olduğu açıklandı.

Araştırmacılar depresyon ve anksiyete dahil olmak üzere 13 ruh sağlığı problemi üzerinde incelemeler yaptı.

Araştırmada, 29 ülkeden 156 bin yetişkin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yirmi yıllık verilerinden yararlanıldı.
İki kişiden birinin, yaşlanıncaya kadar en az bir akıl sağlığı bozukluğuna sahip olabileceği öngörüldü.

Yaşam boyunca akıl hastalığına yakalanma riski, erkek katılımcılar için yüzde 46 iken, kadınlarda yüzde 53 olarak belirlendi.

Özellikle kadınlar travma sonrası stres bozukluğu açısından büyük risk altında olduğu bildirildi. Erkeklerin ise alkolü kötüye kullanma olasılığı yüksek çıktı. Majör depresif bozukluk oranının, her iki cinsiyette de eşit derecede yaygın olduğu görüldü.

ABD’deki akıl hastalığı oranları, son birkaç yılda artış gösterdi ve bu süreçte intihar sayısı 45 bin 900’den 48 binin üzerine çıktı .

Son analizler, akıl sağlığı krizinin ABD ile sınırlı kalmadığını, küresel boyutlara ulaştığını vurguluyor.

Harvard Tıp Okulu ve Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen çalışmada; ABD, Suudi Arabistan, Katar, Japonya, İsrail, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika ve Avrupa, Birleşik Krallık, Güney Amerika ve Afrika gibi ülkeler yer aldı.

Lancet Psychiatry dergisinde yayınlanan araştırma hakkında konuşan Dr. John McGrath, “En yaygın ruh sağlığı bozuklukları, majör depresyon veya anksiyete çıktı. Kadınların, yaşamları boyunca anksiyete bozukluğu yaşama olasılığı, erkeklerden çok daha yüksek görünüyor” ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, bu tür akıl sağlığı sorunlarının genellikle 15 yaş civarında başladığını belirttiler.

Harvard Üniversitesi’nde sağlık politikaları uzmanı olan Dr. Ronald Kessler, “Bu sorunların genellikle hangi yaşta ortaya çıktığını belirleyerek, uygun müdahaleler geliştirmeli ve risk altındaki bireylere destek sağlamak için kaynaklar oluşturmalıyız” dedi.

ABD’de son yıllardaki akıl sağlığı sorunlarında yaşanan artış, pandemi dönemindeki izolasyon süreciyle daha da derinleşti.

Pandemi dönemi özellikle gençleri etkiledi, insanları yalnızlığa itti ve sosyal bağları zayıflattı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2021’de ABD’deki lise öğrencilerinin %10’unun son 12 ay içinde intihara teşebbüs ettiği ve bu oranın 2019’a kıyasla arttığı ortaya konuldu.

Devamı…