Dünya

Dünyanın en etkili 100 kadını listesinde 4 Kürt kadın da var

 BBC’nin dünyanın en ilham verici ve etkili 100 kadını listesinde 4 Kürt kadını da yer alıyor.

Rojhılat’ta gönüllü olarak Kürtçe ders verdiği için İran yargısı tarafından 5 yıl hapis cezası verilen Kürt öğretmen Zara Mihemedi, İskoçya’da yaşayan Kürdistan Bölgesi vatandaşı politikacı Roza Salih, 62 yaşındaki annesi Jina Emini protestolarında İran güvenlik güçleri tarafından öldürülen aktivist Roya Pirayi ve Kürdistan Bölgesi’nden hemşire Nigar Marif dünyanın en ilham verici ve en etkili 100 kadını listesine giren Kürt kadınlar.

BBC’den aktarılan Rudaw’ın haberinde listeye giren Kürt kadınlar hakkında verilen bilgiler şu şekilde:

Kürt öğretmen Zara Mihemedi

Nûjîn Sosyo-Kültürel Derneği’nin kurucularından olan Zara Mihemedi, kendisini on yıldan fazla bir süredir memleketi Sinê’de Kürt dilini öğretmeye adamış durumda.

İran anayasası, eğitim ortamlarında bölgesel ve etnik dillerin kullanımına serbestçe izin verildiğini söylüyor fakat avukat ve aktivistler bunun uygulamada böyle olmadığını, dolayısıyla da çocukların okulda ana dillerini öğrenemediklerini ifade ediyor. İran Hükümeti, Mihemedi’yi “ulusal güvenliği bozmak amacıyla gruplar ve topluluklar oluşturmakla” suçlayarak onu beş yıl hapis cezasına mahkum etti. Mihemedi, Ocak 2022’den beri cezaevinde.

Politikacı Roza Salih

Ailesi Kürdistan Bölgesi’nden göç etmek zorunda kalan ve genç yaşlarda İskoçya’ya giden Roza Salih, Mayıs 2022’de Glasgow Belediye Meclisi’ne seçilen ilk mülteci oldu. Şu anda İskoç Ulusal Partisi’nin (SNP) Greater Pollok belediye meclis üyesi olan Salih, uzun yıllardır mülteci hakları için kampanya yürütüyor. Salih, okul arkadaşlarıyla, bir arkadaşlarının gözaltına alınmasını protesto etmek için de bir araya gelmişti.”

Glasgow Kızları adlı kampanyaları, sığınmacılara yönelik muameleye ülke çapında dikkat çekti. Salih daha sonra İskoçya Kürdistan Dayanışması’nın kurucularından biri oldu ve insan hakları aktivisti olarak Türkiye’deki Kürt bölgelerini ziyaret etti.

Aktivist Roya Pirayi

Eylül ayında, Roya Pirayi’nin bir fotoğrafı viral oldu. 62 yaşındaki annesi Mino Mecidi, Rojhılat’ta Kürtçe konuşulan en büyük şehri olan Kirmaşan’da protesto gösterileri esnasında güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldü. Pirayi, annesinin mezarının başında başını kazımış, kesilmiş saçlarını ellerinin arasına almış ve meydan okurcasına kameraya bakıyordu.

Pirayi, 22 yaşındaki Kürt kadın Jina Emini’nin ölümünün ardından İran’da yayılan hükümet karşıtı protestoların ardından uluslararası manşetlere çıkan simalar arasında yer aldı ve o zamandan beri devam eden protestolara uluslararası destek almak için Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

Hemşire Nigar Marif

Kürdistan Bölgesi’ndeki ana yanık biriminde baş hemşire olarak görev yapan Nigar Marif, bedenini ateşe veren kadınları tedavi ediyor. Bu eylem, bir protesto biçimi olarak bölgedeki genç kadınlar arasında hâlâ yaygın.

Marif, yaklaşık 25 yıl hastanelerde hem pediatrik yanıklarda hem de yoğun bakımda çalıştı. Kazara yanıklara maruz kalan hastaları da tedavi ediyor.

Tedavi ettiği kadınların çoğu, kendilerini ateşe vermeden önce zihinsel ve fiziksel tacize uğradı ki bunlardan bazıları henüz 16 yaşındaydı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu