Analiz

Dün suçlayanlar bu görüşmeye iyi baksınlar

Resmi ziyaret kapsamında Londra’ya giden Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, dün İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi.

Görüşmede Irak ve bölgedeki gelişmeler ve Kürdistan Bölgesi ile Birleşik Krallık arasındaki ilişkiler ele alındı. Johnson; İngiltere’nin her alanda Kürdistan Bölgesi’ne yardım etmeye hazır olduğunu, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların anayasal temelde çözümünü desteklediklerini dile getirdi.  

Başbakan Barzani de “teröre karşı mücadelede” Kürdistan Bölgesi’ne  destek ve yardımlarından dolayı İngiltere ve IŞİD’e karşı uluslararası koalisyona teşekkürlerini iletti.  

Image

Başbakan Barzani, Londra’daki temasları kapsamında ayrıca üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi .Bu görüşmelerin haberini bugünkü haberlerimizde vermiştik.

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz üzere iki ülkenin bayrakları bulunuyor. Mesrur Barzani’nin bu üst düzey görüşmesindeki bu detay daha geçen gün Türkiye ziyaretinde Erdoğan ile görüşmesinde neden Kürdistan bayrağı yoktur diyenlere onursuzca eleştirenlere söylüyorum. Eğer eleştiri kişinin kendisine ters gelen bir durumu aktarmaksa yukarıdaki fotoğrafı nasıl açıklayacaklar merakla bekliyoruz. Bazı Kürt çevrelerinin bu gurursuzca eleştiri konusu olan bayrak veya oturum düzeni neden bu kadar eleştirilir bilinmez ama bu eleştiriyi yapanlar yukarıdaki fotoğrafın gücünüde söyleyebilmelidirler.

Güney Kürdistan’da bu federe devleti yöneten Barzanilere karşı bu öfke bu amansızca eleştiriler nedendir? Barzanilerin federe devlet yöneticileri olarak yapmış oldukları uluslararası diplomatik görüşmeler, katetikleri yolları görmezden gelmek kişiliksizliktir. Bunu yapan bazı Kürt çevrelerinin kendilerini şöyle bir gözden geçirmelerini öneririm.

Madem Kürtlerin başarılı saygın olmasını istiyorsunuz Güney Kürdistan’daki uluslararası düzeyde saygınlığı olan her fırsatta halkı için mücadele veren federe devlet yöneticilerine saygı duyun başarılarını da görüpte görmemezlikten gelmeyin..

20.04.2022

Haber/Yorum

F.Rüzgar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu